Κυριακή 3 Μαρτίου 2024

Αστράκα B.C.-Άνω Πόλη Άρτας 63-53: 10η νίκη για την Αστράκα με πρωταγωνιστή τον Λούντζη

Τη 10η νίκη της εξασφάλισε σήμερα το πρωί στο ΕΑΝΚΙ η Αστράκα επικρατώντας με 63-53 της Άνω Πόλης Άρτας κάνοντας σημαντικό βήμα για την παρουσία στη Β΄ Φάση του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ από την ομάδα του Ηλία Κουγιουμτζίδη ήταν ο Λούντζης με 19 πόντους. Από την ομάδα της Άρτας 11 σημείωσε ο Βελέγκας. Στο 7-5 το ρεκόρ της Άνω Πόλης μετά τη σημερινή ήττα.

Χαμηλό το σκορ στο πρώτο ημίχρονο με τους Γιαννιώτες να διατηρούν προβάδισμα 7 πόντων στο 20΄ (24-17). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για τους γηπεδούχους καθώς κατάφεραν στο τέλος του να έχουν διαφορά 13 πόντων (47-34 στο 30΄) με τον Λούντζη πρωτεργάτη.

Η Αστράκα διαχειρίστηκε μέχρι το φινάλε το παιχνίδι με το τελικό 63-53 να της δίνει ένα ακόμα ροζ φύλλο στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 12-5, 24-17, 47-34, 63-53

Διαιτητές: Τσίγας-Γεροδήμος

Αστράκα B.C. (Κουγιουμτζίδης): Λάμπρος 7(1), Παπανικολάου, Νυφαντής 7(1), Σπυρίκος 3(1), Σιουμάλας, Τασιούλας, Τάσσος 9, Ασπιώτης 4, Φουρλάνης 5, Λούντζης 19, Τσιρώνης 9(1)

Άνω Πόλη Άρτας: Πετρέκας 7, Βελέγκας 11, Θανάσης 8, Σχίζας, Μούτσος 6(2), Παπαβασιλείου 1, Βαζούρας, Βάσιος 2, Παππάς 6, Βαρέλης 3(1), Δημητρίου 9, Τσαρής