Κυριακή 10 Μαρτίου 2024

Β.Α.Ο. Άρτας-Αστράκα B.C. 51-67: Ανέβηκε στη 2η θέση η Αστράκα

Η Αστράκα επικράτησε χθες το απόγευμα του Β.Α.Ο. Άρτας με 67-51 κατακτώντας την 11η νίκη της σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε στο Νέο Τ9 Άρτας επιστρέφοντας στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Τσιρώνης με 14 πόντους, Τάσσος και Λούντζης με 12 ξεχώρισαν από τους Γιαννιώτες. Από τους Αρτινούς ο Γκαρτζονικάς ήταν εξαιρετικός έχοντας 35 πόντους με την ομάδα του να γνωρίζει την 7η ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Από την αρχή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να έχουν τα ηνία με το σκορ στο 10΄ να είναι 20-9 και το ημίχρονο να κλείνει στο +13 (36-23 στο 20΄).

Η γιαννιώτικη ομάδα διατήρησε τα ηνία και στο τρίτο δεκάλεπτο με διψήφιες διαφορές (49-33 στο 30΄) φτάνοντας στην κατάκτηση του ροζ φύλλου με το τελικό 67-51.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 23-36, 33-49, 51-67

Διαιτητές: Λιότσος-Παπαδιώτης

Β.Α.Ο. Άρτας (Ασπρούδης): Σταυραντώνης, Γκολομάζος, Ψαθάς Φ., Δήμος, Τσιώλας 4, Νάστος, Κοντοδήμας, Γκαρτζονίκας 35(7), Κουτσιαύτης, Ψαθάς Α. 9(1), Ρίζος 3(1)

Αστράκα B.C.: Σπυρίκος 5(1), Παπανικολάου 6, Νυφαντής 5(1), Τσιρώνης 14(1), Τάσσος 12(1), Ασπιώτης 1, Φουρλάνης 2, Λούντζης 12, Κωσταράς 4, Τασιούλας 6