Κυριακή 24 Μαρτίου 2024

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Αργοναύτης Νέας Κίου 62-72: Ολοκλήρωσε με ήττα τις εντός έδρας υποχρεώσεις

Με ήττα ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις του στη National League 2 ο ΑΓΣ Ιωάννινων με 72-62 από τον Αργοναύτη Νέας Κίου σήμερα το απόγευμα στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

Μαγκλάρας με 22 πόντους και Θεοδωρόπουλος με 17 οι παίκτες που ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους. Από τους νικητές 18 είχε ο Κωνσταντίνου, 15 ο Μιχαλόπουλος και 13 ο Πρεδάρης.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν στην αρχή τα ηνία με 7-4 με τους Γιαννιώτες με σερί 8-0 να περνούν μπροστά με 12-7. Οι παίκτες του Παναγιώτη Ασπρούδη παρέμειναν στην πρωτοπορία μέχρι και το 10΄ (19-15). Ο Αργοναύτης με σερί 6-0 προσπέρασε με 21-19 με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν μέχρι και λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου (28-28). Οι Πελοποννήσιοι είχαν μικρό προβάδισμα 2 πόντων στο 20΄ (36-34).

Στο 22΄ η ομάδα του coach Μιχαλόπουλου παρέμενε μπροστά με 43-38 και στα επόμενα 3΄ με επιμέρους 10-4 ανέβασε τη διαφορά στους 11 (53-42 στο 26΄). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 60-46. Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά ο ΑΓΣΙ προσπάθησε όμως η διαφορά δεν έπεσε σε μονοψήφιο νούμερο με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στη 10η νίκη τους με το τελικό 72-62.

Την επόμενη Κυριακή ο ΑΓΣ Ιωαννίνων θα δώσει το τελευταίο του παιχνίδι για τη φετινή σεζόν στην έδρα των Γαργαλιάνων. Ο Αργοναύτης Νέας Κίου θα υποδεχθεί τον Ιόνιο Κέρκυρας.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-36, 46-60, 62-72

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Αγραφιώτης Γρ.-Κασούμης

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Τουλιάς 5(1), Ματσαγγάς 3, Δέζος, Παδιός Ζ. 2, Κοντός, Ντούμας 3, Μακρής, Θεοδωρόπουλος 17, Μαγκλάρας 22(2), Παδιός Δ., Τσόλης Ν. 6(1), Τσόλης Γ. 4

Αργοναύτης Νέας Κίου (Μιχαλόπουλος): Κωνσταντίνου 18(6), Τσάμης, Ρούζιος 5(1), Πρεδάρης 13(3), Μιχόπουλος, Πουλιόγλου 4, Κατσένης 8, Σαρηγιάννης, Πούλος 1, Λυμπερέας 8, Μιχαλόπουλος 15, Σαμιός