Σάββατο 9 Μαρτίου 2024

Κρόνος Αγρινίου-ΠΑΣ Γιάννινα 59-40: 12η νίκη για τον Κρόνο που συνεχίζει στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας

Κυριαρχώντας στο δεύτερο ημίχρονο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν 35-18, ο Κρόνος Αγρινίου επικράτησε με 59-40 του ΠΑΣ Γιάννινα σε αγώνα που διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Αγρινίου.

Οι Αγρινιώτες συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν κατακτώντας τη 12η φετινή τους νίκη με τους Δημήτρη Παπαθανασόπουλο και Γιάννη Παπαθανασόπουλο να έχουν από 16 και 12 πόντους αντίστοιχα και τον Γκριζη να προσθέτει 10. Από τον ΠΑΣ Γιάννινα 11 σημείωσε ο Τσιμπέρης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν άκρως ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (11-10 ο ΠΑΣ στο 10΄ και 24-22 ο Κρόνος Αγρινίου στο ημίχρονο). Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν με το 20-6 επιμέρους σκορ, που είχε την υπογραφή των Γιάννη Παπαθανασόπουλου και Τσέπα, να τους δίνει αέρα 16 πόντων στο 30΄ (44-28). Ο Κρόνος διατήρησε μέχρι και το τέλος τα ηνία φτάνοντας στη νίκη με 59-40.

Στο 12-6 βελτίωσε το ρεκόρ του ο Κρόνος Αγρινίου με τον ΠΑΣ Γιάννινα από την άλλη να υποχωρεί στο 5-13.

Τα δεκάλεπτα: 10-11, 24-22, 44-28, 59-40

Διαιτητές: Ασημακάκη-Δάλλας

Κρόνος Αγρινίου (Μπουρνάζος-Παπαθανασόπουλος): Κόκκιος 7, Παπαθανασόπουλος Δ. 16(1), Παπαθανασόπουλος Α. 3(1), Πάγιας, Μαυροφρύδης, Παπαθανασόπουλος Ι. 12(1), Τσιλίκης, Κατερινόπουλος 2, Γκριζης 10(1), Μπουρνάζος Ε., Τσέπας 9

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Γιαννόπουλος Π. 2, Φωτόπουλος, Τσιμπέρης 11(2), Κοτζαμάνης 6, Μπουραντάς 9(1), Λυγούρας 6, Μπούγιας, Γιαννόπουλος Λ., Σταμέλος 4, Κωνσταντούλας 2, Ράπτης