Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2024

Vikos Φalcons-Αίολος Αγυιάς 71-55: Με Ivosev και "ατσάλινη" άμυνα ήρθε η 11η νίκη

Παίζοντας από το ξεκίνημα του αγώνα με μεγάλη συγκέντρωση στην άμυνα ο Vikos Φalcons επικράτησε άνετα με 71-55 του Αιόλου Αγυιάς κάνοντας το 9Χ9 στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων κατακτώντας την 11η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα απέκτησε ακόμα μεγαλύτερη αξία καθώς ο Εθνικός Λιβαδειάς επικράτησε στην έδρα των Τρικάλων Basket με τους Γιαννιώτες να πλησιάζουν σε απόσταση "αναπνοής" από την 1η θέση.

Πολυτιμότερος του αγώνα ο Ivosev με 20 πόντους όντας καταλυτικός και στο αμυντικό κομμάτι. 10 πόντους πρόσθεσε ο Τσιλούλης αγωνιζόμενος μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Πάτρας με 9, Τάταρης επίσης με 9 και Αναγνωστάκης με 8 έκαναν αισθητή την παρουσία τους.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους καθώς με οδηγό την εξαιρετική τους αμυντική παρουσία (δε δέχθηκαν κανένα εντός πεδιάς καλάθι) κατάφεραν να προηγηθούν με 13-3. Στο 10΄ το σκορ ήταν 17-4 με τους παίκτες του Κώστα Δελέγκου να μην αφήνουν τίποτα στην τύχη εγκλοβίζοντας τους Πατρινούς.

Με τον Μόρα να έρχεται κεφάτος από τον πάγκο οι Γιαννιώτες προηγήθηκαν με 23-7. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο αμυντικά με τον Ivosev κομβικό σε άμυνα και επίθεση κάνοντας το 28-11. Ένα 5-0 σερί των Πατρινών έκανε το σκορ 28-16 με την ομάδα του Κώστα Δελέγκου με Τσιλούλη και Ivosev να κλείνει το ημίχρονο στο 33-20.

Ο Vikos Φalcons δεν είχε επιθετικό ρυθμό στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου όμως η καλή του αμυντική εικόνα του επέτρεπε να μένει σταθερά σε διψήφια απόσταση (36-22 στο 24΄). Ο Αίολος έφτασε στο -11 (42-31) με τον Ivosev όμως να δείχνει εκ νέου την ποιότητά του κοντά και μακριά από το καλάθι φτάνοντας τους 16 πόντους κρατώντας την ομάδα του άνετα μπροστά. Στο 30΄ το σκορ ήταν 50-40.

Με τον Αναγνωστάκη να εξελίσσεται σε παίκτη "κλειδί" δίνοντας λύσεις από την περιφέρεια, λύσεις που δεν είχε βρει με σταθερότητα μέχρι την τελευταία περίοδο η γιαννιώτικη ομάδα, το σκορ έγινε 58-43. Με Νιφόρα και Φραντζή να βοηθούν τον Αίολο να τρέξει σερί 5-0 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 58-47 όμως ο Βίκος με δικό του σερί 8-0 και όλα να ξεκινούν από την άμυνά του έφτασαν στο +19 (66-47) απαντώντας με εκκωφαντικό τρόπο. Ένα 6-0 σερί των Πατρινών με εύστοχα τρίποντα απλώς μείωσε σε 66-53 χωρίς αντίκρισμα.

Τελικό σκορ 71-55 με τους Γιαννιώτες να βελτιώνουν το ρεκόρ τους στο 11-5 και την επόμενη αγωνιστική να φιλοξενούνται από τον Πανελλήνιο.

Τα δεκάλεπτα: 17-4, 33-20, 50-40, 71-55

Διαιτητές: Μπακάλης-Βασιλόπουλος-Κούρογλου

Vikos Φalcons (Δελέγκος-Κουγιουμτζίδης): Χείλαρης, Μόρας 4, Αναγνωστάκης 8(2), Μαυρογιάννης 3(1), Τσιλούλης 10, Πάτρας 9, Ivosev 20(1), Αποστόλου, Παπαδάκης 4, Σπυριδονίδης 4, Τάταρης 9(1)

Αίολος Αγυιάς Πατρών (Παπαδημητρίου): Φραντζής 11(1), Παπαφωτίου 11(1), Νιφόρας 13(2), Κολσούζογλου 2, Θανόπουλος 2, Παπανδρεόπουλος 5, Αλαφοδήμος 5(1), Βάλαης, Μηλιτσόπουλος 3(1), Κέκερης, Κιτσαράς, Χριστόπουλος 3.

φωτο: Νίκος Ζήνας-Vikos Φalcons B.C.