Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024

Γαργαλιάνοι-IBC 90-73: Γνώρισε τη 10η ήττα το IBC

Τη 10η ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα της National League 2 γνώρισε σήμερα το απόγευμα το IBC με 90-73 στην έδρα των Γαργαλιάνων.

Οι γηπεδούχοι είχαν σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα από το 23΄ μέχρι και το φινάλε ελέγχοντας την κατάσταση. Radivojevic με 20 πόντους ο πρώτος σκόρερ από το IBC, με τον Πολύζο να είναι θετικός έχοντας 17 και τους Μάντζιο και Τσιγγενόπουλο να προσθέτουν από 13 και 12 αντίστοιχα. 33 πόντους είχε ο πρώτος σκόρερ του αγώνα Simovic κάνοντας μεγάλη ζημιά στη γιαννιώτικη άμυνα με τον Γαβρίλη να είναι επίσης διψήφιος έχοντας 13.

Πολύζος, Τσιγγενόπουλος, Radivojevic, Γκουντουβάς και Μάντζιος ήταν οι 5 που ξεκίνησαν τον αγώνα από τους Γιαννιώτες. Διαβασμένο με σωστές επιλογές στην επίθεση το IBC στην αρχή του αγώνα προηγήθηκε με 11-4. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 7-0 ισοφαρίζοντας σε 11-11 στο 4΄. Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να "κολλούν" επιθετικά μένοντας περίπου 3 λεπτά χωρίς καλάθι με τους Γαργαλιάνους να διευρύνουν το σερί τους στο 13-0 χτίζοντας διαφορά 6 πόντων (17-11). Κάθε λάθος των φιλοξενούμενων τιμωρούνταν από τους παίκτες του coach Κούτρη με τη διαφορά να προσεγγίζει διψήφιο νούμερο (21-13). Το IBC με τον Radivojevic να παίρνει περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες κατάφερε με σερί 7-0 να πλησιάσει στον πόντο (21-20) με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 23-20 μετά από ζευγάρι εύστοχων βολών του Simovic.

Στο 12΄ οι δύο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ (27-25) με το παιχνίδι να κυλά έτσι μέχρι και το 15΄ με τους Γαργαλιάνους να ανανεώνουν αρκετές επιθέσεις πηγαίνοντας στο επιθετικό ριμπάουντ και βάζοντας δύο σημαντικά τρίποντα στη λήξη των επιθέσεων και τον Μάντζιο να κρατά ανταγωνιστικό το IBC προσφέροντας συνεχόμενες λύσεις (35-30). Στη συνέχεια ακολούθησε "νεκρό" διάστημα της γιαννιώτικης ομάδας το οποίο τιμώρησαν οι γηπεδούχοι καθώς με επιμέρους 8-3 βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά με διψήφιο προβάδισμα (43-33). Με σερί 6-0 το IBC δεν άφησε τους Γαργαλιάνους να ξεφύγουν μειώνοντας σε 43-39 με το ημίχρονο να κλείνει στο 47-43.

Οι Γαργαλιάνοι ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο φουριόζοι με το επιμέρους 11-4 να τους φέρνει στο +11 στο 23΄ (58-47). Οι φιλοξενούμενοι επέμειναν στην άμυνα ζώνης με την ομάδα του coach Κούτρη πάντως να βρίσκει εύκολα τις λύσεις με τον Simovic να έχει πάρει το "όπλο" του από την περιφέρεια (64-49). Ο Radivojevic έκανε ό,τι μπορούσε για να κρατήσει στο παιχνίδι την ομάδα του σημειώνοντας και τους 9 πόντους μέχρι το 25΄ (65-52). Το -20 στο οποίο βρέθηκε το IBC έκανε πολύ δύσκολη τη συνέχεια του αγώνα (74-54) με τους Γαργαλιάνους να κυριαρχούν απόλυτα στο παρκέ. Ένα μικρό σερί 5-0 των Γιαννιωτών διαμόρφωσε το 74-59 στο 30΄.

Στο 33΄ οι Μεσσήνιοι κρατούσαν την πρωτοκαθεδρία με τους Γιαννιώτες να προσπαθούν να "ροκανίσουν" το προβάδισμά τους (80-67). Μέχρι το 35΄ το παιχνίδι κυλούσε στο ίδιο μοτίβο με τους γηπεδούχους να διατηρούν τη διαφορά λίγο πάνω από τους 10 (81-68). Το IBC δεν κατάφερε να γίνει περισσότερο απειλητικό με τους Γαργαλιάνους να ελέγχουν μέχρι το φινάλε το παιχνίδι.

Τελικό σκορ 90-73 με το IBC να υποχωρεί στο 6-10 και τους Γαργαλιάνους να ανεβαίνουν στο 10-7. Την επόμενη Κυριακή οι Γιαννιώτες θα φιλοξενήσουν τον Γλαύκο Έσπερο.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 47-43, 74-59, 90-73

Διαιτητές: Σκουλαρίκης-Πετράκης Ιωάν.-Στραγαλινός

Γαργαλιάνοι (Κούτρης): Τσαγκάρης, Κλεφτάκης 4, Λαζαρίδης 8(2), Γιαννόπουλος 6(1), Simovic 33(4), Κυριακόπουλος 4, Γιαννακόπουλος 5(1), Παπουτσής 2, Σκλήβας 9, Μπουκουβάλας 4, Γαβρίλης 13(1), Γαλανόπουλος.

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Κουλουμπής, Βελώνης, Πολύζος 17(4), Radivojevic 20(2), Μάντζιος 13(1), Χίντζιος, Γκουντουβάς 5(1), Μπαρτζώκας 6, Τσιγγενόπουλος 12(1)