Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Αχαγιά 82 73-82: Αξιόμαχος παρά την ήττα ο ΑΓΣ Ιωαννίνων

Απέναντι στη 2η Αχαγιά τέσταρε τις δυνάμεις του σήμερα το απόγευμα ο ΑΓΣ Ιωαννίνων και παρά την ήττα με 82-73 έδειξε καλά στοιχεία κόντρα σε μία από τις πιο δυνατές ομάδες του 1ου ομίλου.

Η τριπλέτα που κάνει τη διαφορά στα τελευταία παιχνίδια για τη γιαννιώτικη ομάδα ξεχώρισε και σήμερα με τον Θεοδωρόπουλο να έχει 21 πόντους και τους Μαγκλάρα, Ντούμα να ακολουθούν έχοντας από 20. Από τους φιλοξενούμενους 30 σημείωσε ο Djokic και 20 ο Λυμπέρης.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-5 στο ξεκίνημα του αγώνα με την Αχαγιά με σερί 9-0 να περνά μπροστά με 14-7 και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 18-12. Η ομάδα του Παναγιώτη Ασπρούδη μείωσε σε 21-19 με την Αχαγιά με επιμέρους 11-4 να χτίζει διαφορά 9 πόντων στο 15΄ (32-23). Στο 18΄ οι παίκτες του coach Ελευθεριάδη βρέθηκαν στο +12 (39-27) με το ημίχρονο να τελειώνει στο 46-33.

Στην τρίτη περίοδο η Αχαγιά συνέχισε να έχει τον έλεγχο φτάνοντας στο 60-42 με τη διαφορά να πηγαίνει πάνω από τους 20 στο 30΄ (69-46). Ο ΑΓΣ Ιωαννίνων δεν πτοήθηκε και αρχικά με σερί 8-0 μείωσε σε 69-54 ενώ στη συνέχεια έφτασε στο -11 (80-69). Τελικό σκορ 82-73 με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να υποχωρεί στο 0-17 και μετά από αυτό την ήττα να υποβιβάζεται και μαθηματικά στην Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Την επόμενη αγωνιστική να φιλοξενείται από τον Προμηθέα 2014.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-46, 46-69, 73-82

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Δώνης-Τογανίδου

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Τουλιάς 1, Κοντός 2, Ντούμας 20, Μακρής 3(1), Θεοδωρόπουλος 21, Μαγκλάρας 20(5), Τσόλης Ν. 6, Τσόλης Γ.

Αχαγιά 82΄ (Ελευθεριάδης): Αλαβέρας, Τσακίρης 3, Ιωάννου 3(1), Χονδρόπουλος 7(2), Djokic 30(3), Τόκας 5(1), Ιατρόπουλος 5, Κανελλάκης 3(1), Ταρναρής 4, Κουκουζέλης, Λυμπέρης 20(6), Καμάτσος 2