Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024

Λέων Μεσολογγίου-Πύρρος Αρταίων 76-52: Διεύρυνε το εντός έδρας αήττητο ο Λέων

Μία ακόμα νίκη στην έδρα του κατέκτησε χθες το βράδυ ο Λέων Μεσολογγίου επικρατώντας με 76-52 του Πύρρου Αρταίων.

Αυτή ήταν η 6η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο ΔΑΚ Μεσολογγίου για την ομάδα του Σωτήρη Φαράντου και 9η συνολικά στο πρωτάθλημα. Βεζύρης με 15 πόντους και Αλεξανδρόπουλος με 11 οι διψήφιοι από τους Μεσολογγίτες. Από τους Αρτινούς, οι οποίοι υποχώρησαν στο 3-9, 12 πόντους σημείωσε ο Παπαρούνης.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν διαφορά 6 πόντων στο 20΄ (36-30). Η τρίτη περίοδος ανήκε στους Μεσολογγίτες οι οποίοι με επιμέρους 19-10 οικοδόμησαν διαφορά 15 πόντων στο 30΄ (55-40) συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό μέχρι το φινάλε φτάνοντας στη νίκη με 76-52.

Τα δεκάλεπτα: 16-10, 36-30, 55-40, 76-52

Διαιτητές: Δάλλας-Παπαστάμος Θ.

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Τριπολίδης 7(1), Διαμαντόπουλος 2, Διώτης 2, Καλύβας 9(1), Λυκούδης, Ντέκας 3, Παύλου Α. 3, Βεζύρης 15, Αλεφάντης 8, Παύλου Δ. 8(2), Αλεξανδρόπουλος 11(1)

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Γκόυντας 7(1), Ζήσης 5(1), Παπαρούνης 12(4), Χρύσης, Γιαννάκης 8, Κατσαούνος, Χαβέλας 5, Αθανασίου 5, Χρήστου 3, Κοντός, Τσώλας, Δημητρίου 7