Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2024

Κερκυραϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 69-67: 2η νίκη για τον Κερκυραϊκό με Τρικαλιώτη και Μητρόπουλο να τον οδηγούν

Τη 2η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ πανηγύρισε σήμερα το μεσημέρι στην έδρα του ο Κερκυραϊκός επικρατώντας του ΠΑΣ Γιάννινα με 69-67.

Τρικαλιώτης και Πετρόπουλος με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα πρωταγωνίστησαν από τους Κερκυραίους. Από τους Γιαννιώτες 18 σημείωσε ο Τσίρμπας-Αναγνώστου και 11 ο Λυγούρας. Στο 3-10 υποχώρησε ο ΠΑΣ Γιάννινα έχοντας τη διαφορά σε πιθανή ισοβαθμία των δύο ομάδων.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το παιχνίδι πολύ καλά προηγούμενοι με 19-14 στο 10΄ ενώ μέχρι και το ημίχρονο ανέβασαν ακόμα περισσότερο στροφές βρισκόμενοι στο +9 στο 20΄ (40-31).

Ο Κερκυραϊκός έκανε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο βρίσκοντας στόχο στα μακρινά σουτ που επιχείρησε (4 εύστοχα) με το επιμέρους 25-18 να τον φέρνει στο -2 στο 30΄ (58-56). Μεγάλο ντέρμπι το παιχνίδι στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά με τον Κερκυραϊκό με τον Ρουμελιώτη να έχει τα ηνία με 69-67 και τον ΠΑΣ Γιάννινα να αστοχεί στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 31-40, 56-58, 69-67

Διαιτητές: Ντάγκας-Γκούμας

Κερκυραϊκός (Μούτσος): Σαχίνι 2, Κουλούρης 7, Τρικαλιώτης 17, Πετρόπουλος 8(2), Αλαμάνος 5, Μπάρκας 3, Περατινός 6(2), Μητρόπουλος 15(1), Παπαβλασόπουλος 3(1), Ρουμελιώτης 3

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Παππάς 9, Φωτόπουλος, Τσιμπέρης 8, Τσίρμπας-Αναγνώστου 18(2), Κοτζαμάνης, Μπουραντάς 8, Λυγούρας 11, Γιαννόπουλος Π., Κωνσταντούλας, Σταμέλος 8, Γιαννόπουλος Λ., Ράπτης 5(1)