Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2024

Αίας Άρτας-Κερκυραϊκός 69-45: Έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί με κυρίαρχη εμφάνιση

Τέλος στο αρνητικό σερί των 4 ηττών έβαλε σήμερα το μεσημέρι ο Αίας Άρτας επικρατώντας άνετα με 69-45 του Κερκυραϊκού κατακτώντας το 9ο ροζ φύλλο της σεζόν.

Ζήκος με 14 πόντους, Παπαδημητρίου με 13, Βαρδής με 12 και Παπαρούνης με 10 οι παίκτες που ξεχώρισαν από την ομάδα του Δημοσθένη Ντάσιου. Από τον Κερκυραϊκό 27 πόντους είχε ο εξαιρετικός Τρικαλιώτης. Στο 2-12 υποχώρησαν οι Φαίακες.

Αρκετά άστοχες στην εκκίνηση του αγώνα οι δύο ομάδες με τον Αίαντα να έχει μικρό προβάδισμα με 7-3 με τον Παπαδημητρίου να είναι ιδιαίτερα κεφάτος βγάζοντας μπόλικη ενέργεια. Στο 7΄ οι Αρτινοί "χτυπώντας" στο ανοιχτό γήπεδο έκαναν το 12-5 αναγκάζοντας τους Κερκυραίους να καλέσουν το time out το οποίο λειτούργησε ευεργετικά καθώς με σερί 6-0 μείωσαν στον πόντο (12-11). Μέχρι και το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ (16-15 στο 10΄).

Παίζοντας καλή άμυνα στα 3 πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου ο Αίας με σερί 8-0 προηγήθηκε με 24-15. Το σερί διευρύνθηκε στο 15-0 με "αιχμή του δόρατος" τον Ζήκο με τη διαφορά να ξεφεύγει πάνω από τους 15 (31-15). Ο 30χρονος ψηλός της ομάδας του Δημοσθένη Ντάσιου συνέχισε να κάνει θραύση (9 πόντοι στο δεκάλεπτο) με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-22. Τους 6 από τους 7 πόντους του Κερκυραϊκού είχε σημειώσει ο Τρικαλιώτης φτάνοντας ήδη τους 14.

Οι γηπεδούχοι έψαχναν τον Παπαδημητρίου στο low post με τον αθλητικό forward να επιβεβαιώνει την πολύ καλή κατάστασή του και τον Βαρδή εν συνεχεία με jump shoot να δίνει αέρα 19 πόντων στην ομάδα του (43-24). Ο Αίας είχε επιβάλει απόλυτα το ρυθμό του με το σκορ στο 26΄ να είναι 50-26. Με τον Τρικαλιώτη να αναλαμβάνει εκ νέου δράση ο Κερκυραϊκός κατάφερε απλώς να μειώσει κάτω από τους 20 στο 30΄ (55-37).

Με μακρινό σουτ του Παπαβλασόπουλου ο Κερκυραϊκός μείωσε σε 56-40 όμως ο Αίας με σερί 7-0 και πρωταγωνιστή τον Βαρδή έκανε το 63-40 στο 36΄ τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι και το φινάλε με το τελικό 69-45 να δίνει στους Αρτινούς την 9η φετινή τους νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 37-22, 55-37, 69-45

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Γεωργίου

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Σκούμπος 7, Βαρδής 12(2), Παπαρούνης 10(2), Αποστολάκης 3(1), Γείτονας 1, Φώτης 6, Ζήκος 14, Παπαδημητρίου 13, Μπράμης 1, Καρανίκας 2

Κερκυραϊκός (Μούτσος): Κουλούρης 2, Ζερμπιώνης 3, Τρικαλιώτης 27(4), Πετρόπουλος, Αλαμάνος 3(1), Παπαβλασόπουλος 7(1), Ρουμελιώτης, Μπάρκας, Μπουχαγιάρ, Μητρόπουλος 3

φωτο: artagoal.gr