Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2024

Πύρρος Αρταίων-Κένταυροι Κέρκυρας 61-44: Βαθμολογική "ανάσα" για τον Πύρρο

Τις νίκες του επί των Κενταύρων Κέρκυρας διπλασίασε σήμερα το απόγευμα ο Πύρρος Αρταίων που επικράτησε με 61-44 βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 4-9. Για τους Κερκυραίους ήταν η 14η ήττα σε ισάριθμους αγώνες.

Δημητρίου, Αναγνώστου και Παπαρούνης είχαν από 12 πόντους από την ομάδα του Γιώργου Κωσταπαππά. Από τους Κενταύρους 15 σημείωσε ο Αναγνώστης, 11 ο Χονδρογιάννης και 10 ο Κάντας.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε εξ' ολοκλήρου στους Αρτινούς οι οποίοι προηγήθηκαν με 11-3 στο 5΄ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό μέχρι και το 10΄ (20-7). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Κένταυροι με επιμέρους 8-4 μείωσαν σε 24-15 με τον Πύρρο να έχει το έλεγχο κλείνοντας το ημίχρονο στο 32-20.

Στην τρίτη περίοδο οι Φαίακες γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη βάζοντας προβλήματα στους γηπεδούχους καθώς το 37-24 στο 23΄ έγινε 39-35 στο 28΄ μετά από επιμέρους 11-2 των παικτών του coach Παπαϊωάννου. Ένα ζευγάρι εύστοχων βολών του Δημητρίου έκανε το 41-35 στο 30΄.

Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά η ομάδα του coach Κωσταπαππά μπήκε αποφασισμένοι να φτάσει στη νίκη. Με επιμέρους 13-4 η διαφορά πήγε στους 15 στο 34΄ (54-39) ενώ λίγο μετά το +20 (59-39) έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στους Αρτινούς. Τελικό σκορ 61-44.

Τα δεκάλεπτα: 20-7, 32-20, 41-35, 61-44

Διαιτητές: Γαληνάς-Γούργαρης

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Γκούντας 2, Παπαρούνης 12(3), Χρύσης 3(1), Γιαννάκης 5(1), Σιδεράκης 2, Αναγνώστου 12(2), Κατσαούνος 6, Δημητρίου 12(1), Κοντός 5, Άσσι 2

Κένταυροι Κέρκυρας (Παπαϊωάννου): Λινοσπόρης, Γουστέρης 1, Σκενδέρης 1, Πολλάτος 2, Χαλικιάς, Αναγνώστης 15(2), Κάντας Γ 10, Μπατσομύτης, Μεσημέρης 2, Καραλανίδης, Παραμυθιώτης 2, Χονδρογιάννης 11.