Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2024

Γ.Ε. Αγρινίου-Κρόνος Αγρινίου 55-46: Με σπουδαία εμφάνιση Τασόπουλου η Γ.Ε.Α. πήρε το ντέρμπι

Σκληρό παιχνίδι με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο ήταν το ντέρμπι του Αγρινίου που πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα με την Γ.Ε.Α. με επιμέρους 32-19 να είναι καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας στην 11η νίκη της με 55-46 επί του Κρόνου.

Ηγετική εμφάνιση από τον Τασόπουλο που είχε 26 πόντους κάνοντας τη διαφορά με τον Σταμούλη να προσθέτει 12. Από τον Κρόνο 14 σημείωσε ο Δημήτρης Παπαθανασόπουλος και 10 ο Κόκκιος.

Η Γ.Ε.Α. προηγήθηκε με 8-2 με τον Κρόνο να μειώνει σε 8-5 και τις δύο ομάδες να μένουν για αρκετά λεπτά χωρίς καλάθι. Έμμεσο τρίποντο του Τασόπουλου έφερε τη Γ.Ε.Α. στο +6 (11-5) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν εκ νέου σε 12-11 με τον Κόκκιο να είναι ο παίκτης από τα χέρια του οποίου περνούσαν οι περισσότερες επιθέσεις. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Μιχάλη Σταμουλάκη στο 15-13.

Κλειστό συνέχιζε να είναι το παιχνίδι και στη δεύτερη περίοδο με το σκορ στο 13΄ στο 17-15 και τον Κρόνο με σερί 4-0 να περνά μπροστά με 19-17. Η Γ.Ε.Α. ήταν απελπιστικά άστοχη μένοντας πολύ χαμηλά, για τα δικά της δεδομένα, με την άμυνα των φιλοξενούμενων να λειτουργεί υποδειγματικά. Ωραία κίνηση στο low post από τον Κόκκιο έφερε την ομάδα του στο +4 (21-17) με τους φιλοξενούμενος λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου να προηγούνται ακόμα και με 27-21. Ένα jump shoot του Τσέπα διαμόρφωσε το 27-23 στο ημίχρονο σε ένα πρώτο μισό στο οποίο οι δύο ομάδες δεν απέκτησαν ποτέ ρυθμό επιθετικά.

Με τον Τασόπουλο να βγαίνει μπροστά σημειώνοντας 6 διαδοχικούς πόντους για τη Γ.Ε.Α. οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 29-29 στο 22΄. Οι εναλλαγές στην πρωτοπορία και ο χαμηλός ρυθμός ήταν τα χαρακτηριστικά του τρίτου δεκαλέπτου με τους γηπεδούχους με τρίποντο του Κωσταπαππά να παίρνουν ένα προβάδισμα 5 πόντων στο 29΄ (38-33) και το σκορ στο 30΄ να είναι 38-34.

Αρκετές άστοχες βολές στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου από τον Κρόνο με τη Γ.Ε.Α. να τιμωρεί με 4 σερί πόντους του Τασόπουλου φτάνοντας για πρώτη φορά σε διψήφια απόσταση (44-34). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με +12 (46-34) όμως δεν κατάφεραν να "καθαρίσουν" τη νίκη με τον πεισματάρη Κρόνο με σερί 6-0 να το μαζεύει σε 46-40 στο 35΄. Το επιμέρους 7-3 των παικτών του coach Σταμουλάκη με μπροστάρη και πάλι τον Τασόπουλο ανέβασε τη διαφορά ξανά στους 10 (53-43) στα 1:39 πριν το τέλος και κάπου εκεί φάνηκε ότι κρίθηκε ο νικητής. Το τελικό σκορ ήταν 55-46 με τη Γ.Ε.Α. να βελτιώνει το ρεκόρ της στο 11-3 και τον Κρόνο να υποχωρεί στο 8-6.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 23-27, 38-34, 55-46

Διαιτητές: Δάλλας- Γκούμας

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμουλάκης): Τασόπουλος 26(1), Πολύζος, Καραγιάννης, Τραγουδάρας, Σαλαγιάννης, Κάκος 3(1), Σταμούλης 12, Κωσταπαππάς 5(1), Καλαμπαλίκης, Τσέπας 9, Σκορδόπουλος

Κρόνος Αγρινίου(Παπαθανασόπουλος- Μπουρνάζος): Κόκκιος 10, Παπαθανασόπουλος Δ. 14, Παπαθανασόπουλος Α, Πάγιας, Μαυροφρύδης, Παπαθανασόπουλος Γ 9, Τσιλίκης, Κατερινόπουλος 6(2), Μπουρνάζος 5, Γκρίζης 2, Τσέπας