Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2024

National League 1 (2ος όμιλος): Πρώτη διπλό στο πρωτάθλημα ο Βίκος Φalcons, προστάτεψαν τις έδρες τους ΝΕΟΛ, Σοφάδες και Εθνικός Πειραιά

Το πρώτο του διπλό τη φετινή σεζόν και μάλιστα κόντρα σε έναν πολύ καλό αντίπαλο όπως ο Εθνικός Λιβαδειάς πανηγύρισε ο Βίκος Φalcons με 69-62 ανεβαίνοντας στο 8-5.

Χείλαρης με 20 πόντους, Τσιλούλης με 17, Πάτρας με 14 οι 3 που ξεχώρισαν από τη γιαννιώτικη ομάδα. Από τον Εθνικό 22 είχε ο Πολυτάρχου, 12 ο Μαυροκεφαλίδης και 10 ο Κόλλιας.

Ο Εθνικός Πειραιώς επικράτησε με 70-65 του ουραγού Πρωτέα Γρεβενών κατακτώντας την 6η του νίκη. Σιγάλας με 15, Ντουζίδης με 14 και Ιωάννου με 12 οι διψήφιοι από την ομάδα του coach Χούμπαυλη. Από τον Πρωτέα 21 πόντους σημείωσε ο Μαχαιριανάκης.

Το παιχνίδι ανάμεσα σε Αίολο Αγυιάς και Πανελλήνιο διακόπηκε στο ημίχρονο καθώς στο ζέσταμα του ημιχρόνου ο Κουλσούζογλου σε προσπάθεια για κάρφωμα ράγισε το ταμπλό και έτσι δεν μπορούσε να υπάρξει συνέχεια. Πλέον μένει να δούμε πότε θα αποφασιστεί από την ΕΟΚ να παιχτεί το δεύτερο μισό. Να σημειωθεί ότι το σκορ στο 20΄ ήταν 39-32 υπέρ των Πατρινών.

Χθες, ο προσεχής αντίπαλος της ομάδας του Κώστα Δελέγκου, ΝΕΟΛ, επιβλήθηκε με 94-78 της Νίκης Βόλου βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 8-5. Ραΐσεβιτς με 20 πόντους, Μόσιαλος και Κοντούδης με 19 οι καλύτεροι, με τον Μαρούλη να προσθέτει 12 και τον Μανάκα 11. Από τους Βολιώτες 20 είχε ο Κουτίνας και 11 ο Κωστούλας.

Μεγάλη νίκη για τους Σοφάδες με 81-56 επί της Νήαρ Ηστ με τον Καπετάκη να είναι ο πρώτος σκόρερ του αγώνα έχοντας 28 πόντους και τον Παππά να ξεχωρίζει επίσης από την ομάδα του Νίκου Κακλαμάνου με 17. Από τους φιλοξενούμενους οι 18 πόντοι που σημείωσε ο Καραχάλιος δεν αποδείχτηκαν ικανοί να αλλάξουν τη μοίρα του αγώνα.