Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2024

ΠΑΣ Γιάννινα-MetronGold Μολοσσοί 60-66: Η ζώνη έφερε την ανατροπή για τους Μολοσσούς (vid)

Παίζοντας σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου άμυνα ζώνης οι MetronGold Μολοσσοί κατάφεραν να ανατρέψουν το παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα επιστρέφοντας από το -12 του ημιχρόνου επικρατώντας με 66-60.

Μπαζάκας με 22 πόντους και Ζήσης με 18 ξεχώρισαν από τους Μολοσσούς με τον Χατζηαγοράκη να είναι κομβικός στο φινάλε έχοντας τους 6 από τους 8 πόντους του σε κρίσιμα σημεία της τελευταίας περιόδου. Από τον ΠΑΣ Γιάννινα 10 πόντους είχαν Λυγούρας, Μπουραντάς και Γκόλιας. 42-24 το επιμέρους σκορ του δευτέρου ημιχρόνου υπέρ της ομάδας του Κώστα Γεωργιάδη.

Τσίρμπας-Αναγνώστου, Μπουραντάς, Σταμέλος, Φωτόπουλος και Ράπτης ήταν οι αρχικές επιλογές του Νίκου Πάνου. Στην αντίπερα όχθη ο Κώστας Γεωργιάδης επέλεξε να ξεκινήσει με τους Κόρδα, Στύλο, Μάκη, Μπαζάκα και Μελισσόβα.

Με 5 πόντους του Μπουραντά ο ΠΑΣ προηγήθηκε με 5-0 με τους Μολοσσούς να βρίσκουν στο πρόσωπο του Μπαζάκα τον παίκτη που τους έδωσε λύσεις μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα (11-6). Η είσοδος του Παππά δυνάμωσε ακόμα περισσότερο την άμυνα των γηπεδούχων οι οποίοι με τρίποντο του Γκόλια προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (20-10). Ο Ζήσης απαντώντας με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε το 20-13 στο 10΄.

Με καλάθι του Μελισσόβα οι Μολοσσοί μείωσαν σε 20-15 όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα με σερί 8-0 ξέφυγε με 13 (28-15). Οι παίκτες του Νίκου Πάνου κυριάρχησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο συντηρώντας σταθερά διψήφιες διαφορές προσπαθώντας συνεχώς να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο. Το σκορ στο 20΄ ήταν 36-24 με τους Μολοσσούς να έχουν βιαστικές και κακές επιλογές ως επί το πλείστον.

Η άμυνα ζώνης ήταν η απάντηση των Μολοσσών προκειμένου να το μαζέψουν με το επιμέρους 10-2 να τους φέρνει στο -4 (38-34). Τσιμπέρης και Γκόλιας έδωσαν λύσεις μετά από αρκετή ώρα με δύο εύστοχα μακρινά σουτ κάνοντας το 44-36. Μέχρι και το 30΄ με πυλώνα τον Μελισσόβα οι Μολοσσοί κατάφεραν να το μαζέψουν ξανά στους 4 (48-44) και ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε χάσει με τραυματισμό τον Γκόλια σε μία προσπάθεια για κόψιμο.

Με γρήγορο σερί 5-0 και τρίποντο του Μάστορα οι Μολοσσοί πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο παιχνίδι με 49-48. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Λυγούρα να κάνει πολύ καλή εμφάνιση δίνοντας συνεχώς λύσεις ανακτώντας τα ηνία με 52-49. Ο Χατζηαγοράκης βγήκε μπροστά για τους φιλοξενούμενους με 4 συνεχόμενους πόντους δίνοντας στην ομάδα του το προβάδισμα με 58-56 στα 1:57 πριν το τέλος. Στην επόμενη κατοχή η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στον Παππά με τον ΠΑΣ να μη βρίσκει πόντους και τον Μπαζάκα να αξιοποιεί την πάσα του Ζήση κάνοντας το 61-56 με σουτ πίσω από τα 6.75. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν ψύχραιμοι μέχρι και το τέλος με το 66-60 να τους δίνει την 6η τους νίκη.

Στο 6-5 ανέβηκαν οι Μολοσσοί με τον ΠΑΣ Γιάννινα από την άλλη να ολοκληρώνει τον 1ο γύρο με ρεκόρ 3-9 μιας και την επόμενη εβδομάδα έχει το αγωνιστικό του ρεπό.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 36-24, 48-44, 60-66,

Διαιτητές: Τσίγας-Γεροδήμος

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Γκόλιας 10(2), Τσίρμπας-Αναγνώστου Θ. 3, Φωτόπουλος 4, Τσιμπέρης 7(1), Τσίρμπας-Αναγνώστου 6, Κοτζαμάνης, Μπουραντάς 10, Λυγούρας 10, Παππάς 7, Κωνσταντούλας, Σταμέλος 1, Ράπτης 2

MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Βρασταμηνός, Κόρδας, Στύλος, Παλιόγλου, Ζήσης 18(2), Χατζηαγοράκης 8, Μάκης 6, Μπαζάκας 22(2), Μάστορας 3(1), Μελισσόβας 9