Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024

MetronGold Μολοσσοί-Αίας Άρτας 60-52: Με σπουδαία εμφάνιση Ζήση και καθοριστικούς Χατζηαγοράκη, Μάκη ήρθε η 7η νίκη (vid)

Την 7η νίκη τους κατέκτησαν οι MetronGold Μολοσσοί σήμερα το μεσημέρι επικρατώντας του Αίαντα Άρτας με 60-52 σε παιχνίδι που διεξήχθη στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων. Με αυτό το αποτέλεσμα οι Μολοσσοί έκλεισαν τον 1ο γύρο του πρωταθλήματος στο 7-5 με τον Αίαντα Άρτας να ολοκληρώνει το πρώτο μισό στο 8-4.

Πολύ καλός από τους νικητές ο Ζήσης με 21 πόντους, τους 18 μάλιστα εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο. Καθοριστική η παρουσία του Μάκη που είχε 15 με τον Χατζηαγοράκη να προσθέτει 10 όντας ο παίκτης που "καθάρισε" την υπόθεση νίκη με 5 πόντους στο τελευταίο λεπτό. Από τον Αίαντα 11 σημείωσε ο Τζίμας και 10 ο Ζήκος.

Κόρδας, Χατζηαγοράκης, Στύλος, Μάκης και Μελισσόβας ήταν οι 5 που ξεκίνησαν το παιχνίδι από τους Γιαννιώτες. Από την ομάδα της Άρτας Τζίμας, Σκούμπος και Καρανίκας ήταν στην περιφέρεια με τους Παπαδημητρίου και Φώτη να συνθέτουν το δίδυμο ψηλών. Τρομερά άστοχες και χωρίς συγκέντρωση οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα 3 πόντων (6-3). Μάκης και Μάστορας έδωσαν λύσεις στους Μολοσσούς μέχρι και το 10΄ όπου το σκορ ήταν 12-8.

Το +6 των παικτών του Γεωργιάδη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (14-8) εξανεμίστηκε γρήγορα καθώς ο Αίας με επιμέρους 8-2 και τα μακρινά σουτ του Παπαρούνη να δίνουν λύσεις ισοφάρισαν σε 16-16 στο 13΄. Με 1/2 βολές του Σκούμπου μάλιστα οι Αρτινοί πήραν τα ηνία για πρώτη φορά μετά το ξεκίνημα του αγώνα (17-16). Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου με τον Τζίμα να κερδίζει το χρονόμετρο και με τρίποντο να φέρνει τις ομάδες ισόπαλες στο 25-25.

Με τον Ζήση να βάζει 6 συνεχόμενους πόντους οι Μολοσσοί έχτισαν μια διαφορά 5 πόντων στο 23΄ (31-26) με τον coach Ντάσιο να καλεί το time out. Ο Αίας το μάζεψε γρήγορα ισοφαρίζοντας σε 32-32 όμως στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι άρχισαν να βάζουν τα μακρινά σουτ καταφέρνοντας να ξεφύγουν με 44-37. Η περίοδος έκλεισε στο 46-40 με τον Ζήση να πρωταγωνιστεί έχοντας 14 πόντους σε αυτό το διάστημα.

Οι παίκτες του Κώστα Γεωργιάδη με σερί 7-0 ανέβασαν τη διαφορά στους 13 για πρώτη φορά στο παιχνίδι (53-40). Η αντίδραση της ομάδας του Δημοσθένη Ντάσιου ήρθε καθώς με σερί 10-0 το μάζεψε στους 3 (53-50) αρχικά με τον Ζήκο να τελειώνει φάσεις στο ζωγραφιστό και εν συνεχεία τον Τζίμα να βάζει ένα ακόμα μεγάλο σουτ. Με το σκορ στο 55-52 ο Αίας είχε αρκετές ευκαιρίες ώστε να πλησιάσει περισσότερο ή και να ισοφαρίσει όμως τα τρίποντα που επιχείρησε δε βρήκαν στόχο όντας σε κάποιες περιπτώσεις και βιαστικά. Ο Χατζηαγοράκης ήταν κομβικός στο τελευταίο λεπτό καθώς αρχικά με τρίποντο στα 57΄΄ πριν το τέλος έκανε το 58-52 και στη συνέχεια ήταν εύστοχος στις βολές στο φάουλ που του έκαναν οι φιλοξενούμενοι για να σταματήσουν το χρόνο (60-52 στα 32΄΄ πριν το τέλος).

Τελικό σκορ το 60-52 με τις δύο ομάδες πλέον να τις χωρίζει μόλις μία νίκη. Την επόμενη αγωνιστική οι Μολοσσοί θα φιλοξενήσουν το Φαίακα Κέρκυρας ενώ ο Αίας Άρτας έχει το αγωνιστικό του ρεπό.

21 πόντους με τους 18 να έρχονται στο δεύτερο μισό όταν τον χρειάστηκε πραγματικά η ομάδα του σημείωσε ο Ζήσης στο σημερινό παιχνίδι κάνοντας τη διαφορά.

Μάκης και Χατζηαγοράκης ήταν καθοριστικοί στην 7η νίκη των Μολοσσών. Ο πρώτος είχε 15 πόντους με τον δεύτερο να βάζει 10 και τους 5 στο τελευταίο λεπτό.

Στο τελευταίο λεπτό κρίθηκε ο σημερινός νικητής και συγκεκριμένα στα 57΄΄ πριν το τέλος ο Χατζηαγοράκης με μεγάλο τρίποντο έδωσε αέρα 6 πόντων στην ομάδα του (58-52). Το εύστοχο ζευγάρι βολών που είχε στη συνέχεια σφράγισε τη νίκη της γιαννιώτικης ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 12-8, 25-25, 46-40, 60-52

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Γκούμας

MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Βρασταμηνός 3(1), Κόρδας, Στύλος 2, Χατζηαγοράκης 10(2), Ζήσης 21(4), Παλιόγλου, Μάκης 15(2), Γούλας 2, Μάστορας 7, Μελισσόβας

Αίας Άρτας (Ντάσιος): Σκούμπος 9, Βαρδής, Τζίμας 11(3), Αποστολάκης 3(1), Φώτης 5, Παπαδημητρίου 3, Μπράμης, Καρανίκας, Ζήκος 10, Παπαρούνης 9(3), Γείτονας 2