Τρίτη 16 Ιανουαρίου 2024

Αστράκα BC-Νέοι Βίκος Φalcons 55-56: Πήραν το τοπικό ντέρμπι και το προβάδισμα για την πρωτιά

Το εξ' αναβολής γιαννιώτικο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής ανάμεσα στην Αστράκα και την ομάδα Νέων Βίκος Φalcons πραγματοποιήθηκε χθες το βράδυ στο ΕΑΝΚΙ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μία πολύτιμη νίκη με 56-55 ολοκληρώνοντας τον 1ο γύρο αήττητοι στην κορυφή του Β΄ ομίλου με ρεκόρ 8-0.

Βαράκας και Κύρκος σημείωσαν από 11 πόντους για την ομάδα του Γιάννη Καΐκα με τον Τουτουζά να τους ακολουθεί έχοντας 10. Από την Αστράκα, η οποία βρίσκεται στο 6-2 μαζί με την ομάδα Νέων της Δόξας Λευκάδας, 19 είχε ο Λούντζης και 15 ο Τάσσος.

Μεγάλο ντέρμπι με αρκετές εναλλαγές στην πρωτοπορία ήταν το παιχνίδι σε όλη του τη διάρκεια με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-31 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο 30΄ η Αστράκα προηγούνταν με 2 πόντους (45-43) έχοντας βρει πολύτιμες λύσεις από τον Λούντζη. Στην τελευταία περίοδο οι δύο μονομάχοι παρέμειναν κοντά στο σκορ με τον Βίκο να παίρνει τελικά τη νίκη με το τελικό 56-55 και τους Χρηστάκη, Κύρκο να είναι καθοριστικοί.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 31-32, 45-43, 55-56

Διαιτητές: Ντίσιος-Γκούμας

Αστράκα BC (Κουγιουμτζίδης): Λάμπρος 3(1), Τασιούλας, Τσιρώνης 4, Σπυρίκος, Νυφαντής 4, Παπανικολάου 2, Τάσσος 15, Ασπιώτης, Φουρλάνης, Λούντζης 19, Κωσταράς 1, Μπέλλος 7(1)

Νέοι Βίκος Φalcons (Καΐκας-Κολιγιώτης): Χρηστάκης 8, Αλιπράντης 4, Αποστόλου 8, Βαράκας 11(3), Κύρκος 11, Καΐκας 2, Μητσιόκας 2, Τουτουζάς 10