Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024

Νέοι Βίκος Φalcons-Νέοι Δόξας Λευκάδας 76-51: Ένα ακόμα σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της 1ης θέσης

Μία ακόμα νίκη πρόσθεσαν στη φετινή τους συλλογή οι Νέοι Βίκος Φalcons επικρατώντας σήμερα το βράδυ με 76-51 των Νέων Δόξας Λευκάδας σε παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου της Β΄ ΕΣΚΑΒΔΕ.

Βαράκας με 21 πόντους και Χρηστάκης με 18 πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις από την ομάδα του Γιάννη Καΐκα από την οποία διψήφιος ήταν και ο Τουτουζάς με 10. Από τους Λευκαδίτες 18 είχε ο Τσέιμπερς και 12 ο Ιωακειμίδης.

Από το πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν βρει καλό επιθετικό ρυθμό κλείνοντας το πρώτο μισό στο 45-31.

Στην τρίτη περίοδο το 21-15 επιμέρους σκορ έφερε τους Γιαννιώτες στο +20 στο 30΄ (66-46) φτάνοντας στο τελικό 76-51.

Αυτή ήταν η 10η νίκη σε ισάριθμους αγώνες για τους Νέους Βίκος Φalcons. Οι Νέοι Δόξας Λευκάδας υποχώρησαν στο 7-3.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 45-31, 66-46, 76-51

Διαιτητές: Γκούμας-Θώμος Ν.

Νέοι Βίκος Φalcons (Καΐκας): Χρηστάκης 18(1), Αλιπράντης 4, Μάρκου, Αποστόλου 7, Βαράκας 21(3), Καρβούνης Στ. 2, Κύρκος 4, Μπόλης 7, Καΐκας 3(1), Ντούτσης, Καρβούνης Στεφ., Τουτουζάς 10

Νέοι Δόξας Λευκάδας (Δουβίτσας): Ντάτσης 2, Τσέιμπερς 18(1), Ιωακειμίδης 12, Μάλφας 3(1), Τζουανόπουλος 4, Πανταζής 3(1), Γράψας 2, Καβαδάς, Γεωργάκης, Γκρεβάλς 7