Κυριακή 21 Ιανουαρίου 2024

Αχαγιά 82΄-IBC 78-70: Ήττα για το IBC από την Αχαγιά του τρομερού Dokic

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο 2ο γύρο του πρωταθλήματος της National League 2 το IBC με 78-70 από την Αχαγιά 82 η οποία είχε σε καταπληκτική κατάσταση τον Dokic που σταμάτησε στους 30 πόντους.

Μάντζιος και Ζώτος με 20 και 13 οι καλύτεροι των Γιαννιωτών που είχαν ακόμα διψήφιο τον Τσιγγενόπουλο με 10. Από τους νικητές εκτός από τον Dokic ξεχώρισαν ακόμα οι Τσακίρης και Χονδρόπουλος με 16 και 12 αντίστοιχα.

Με 4/5 σουτ ξεκίνησαν τον αγώνα οι γηπεδούχοι προηγούμενοι με 9-3 με το IBC να κάνει αρκετά λάθη στην αρχή. Με τον Μάντζιο να έχει μπει "ζεστός" στο παιχνίδι οι Γιαννιώτες μείωσαν σε 9-8 στο 5΄ με τον ψηλό τους να έχει σημειώσει όλους τους πόντους. Μάλιστα λίγο μετά με αριστερό drive του Τσιγγενόπουλο πήραν και τα ηνία με 10-9. Η Αχαγιά προσπέρασε ξανά με 13-10 όμως επέμενε πολύ στα μακρινά σουτ τα οποία άρχισαν να μη βρίσκουν στόχο. Κοντά στο σκορ μέχρι και το τέλος της περιόδου οι δύο ομάδες με τους Πατρινούς να προηγούνται με βραχεία κεφαλή στο 10΄ (15-14).

Με τον Ζώτο να βρίσκει φάσεις που του αρέσουν στο ανοιχτό γήπεδο προσφέροντας 4 πόντους στην ομάδα του και την άμυνα να γυρνάει σε ζώνη το IBC πέρασε μπροστά με 18-15 στο 12΄. Ο Dokic άρχισε να προκαλεί προβλήματα στους Γιαννιώτες παίρνοντας όλο και περισσότερες επιθέσεις και μαζί με τον Οικονομόπουλο, που από την αρχή του αγώνα ήταν καλός, βοήθησαν την Αχαγιά με επιμέρους 10-2 να προηγηθεί με +5 (25-20). Ο Ζώτος συνέχισε την καλή του εμφάνιση προσφέροντας 2 ακόμα πόντους στην ομάδα του με ανάποδο layup φτάνοντας τους 8 πριν τον αντικαταστήσει ο coach Παπαδόπουλος περίπου στο 16΄ για να του δώσει ανάσες καθώς έπαιζε από την αρχή του αγώνα. Ο ασταμάτητος Dokic ευστοχούσε από παντού βοηθώντας την Αχαγιά να βρεθεί στο +6 λίγο πριν το ημίχρονο (33-27). Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του δεκαλέπτου, Dokic, έμελλε να βάλει την υπογραφή του με buzzer beater τρίποντο κάνοντας το 37-28 στο 20΄. 16 πόντους με 4 εύστοχα τρίποντα είχε ο Σέρβος αθλητής της Αχαγιάς στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με 2/4 βολές από Μάντζιο και Ζώτο και άστοχες προσπάθειες των φιλοξενούμενων (37-30). Ο Dokic με φόρα από το πρώτο ημίχρονο με τετράποντο έφερε την Αχαγιά για πρώτη φορά μπροστά με διψήφια διαφορά (41-30) ενώ λίγο μετά ένα αντιαθλητικό φάουλ του Radivojevic και η επίθεση μετά τις βολές έφεραν το IBC στο -14 (44-30). Η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες συνέχισε να μεγαλώνει με το IBC να έχει σκοράρει μόλις ένα εντός πεδιάς καλάθι σε κάτι παραπάνω από 6΄ και οι υπόλοιποι πόντοι να έρχονται από βολές (53-36). Η γιαννιώτικη άμυνα ήταν απούσα με την Αχαγιά να σκοράρει πολύ εύκολα φτάνοντας στο 61-39. Στο 30΄ το σκορ ήταν 63-41.

Οι Γιαννιώτες έδειξαν βελτίωση στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου όμως η Αχαγιά κρατούσε σταθερά μία καλή διαφορά (70-52 στο 35΄). Τo IBC αρχικά με τον Μπαρτζώκα και εν συνεχεία με τους Τσιγγενόπουλο και Γκουντουβά μείωσε σε 73-61 στο 38΄. Παρά το γεγονός ότι έβρισκε εύκολα πόντους στην επίθεση δεν κατάφερε να σταματήσει στην άμυνα την Αχαγιά με αποτέλεσμα το τελικό σκορ να είναι το 78-70 και τους Πατρινούς να παίρνουν τη νίκη.

Στο 5-7 υποχώρησε το IBC το οποίο την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Προμηθέα 2014 στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 37-28, 63-41, 78-70

Διαιτητές: Σπυρλιδάκης-Γαραντζιώτης-Στραγαλινός

Αχαγιά 82΄ (Ελευθεριάδης-Δελάρτας): Τσακίρης 16(2), Χονδρόπουλος 12(2), Dokic 30(5), Ιατρόπουλος 2, Κανελλάκης, Ταρνάρης 5, Κουκουζέλης 5(1), Λυμπέρης, Οικονομόπουλος 8(1)

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Ζώτος 13, Κουλουμπής, Βελώνης 2, Πολύζος, Radivojevic 4, Μάντζιος 20(1), Χίντζιος 2, Γκουντουβάς 9, Δάσκαλος 1, Μπαρτζώκας 9, Τσιγγενόπουλος 10

φωτο: Αχαγιά 82΄ Basketball