Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024

Αστέρας Τέμενης-ΑΓΣ Ιωαννίνων 73-49: Ήττα στην Τέμενη για τον ΑΓΣ Ιωαννίνων

Εκτός έδρας ήττα με 73-49 από τον Αστέρα Τέμενης γνώρισε σήμερα το απόγευμα ο ΑΓΣ Ιωαννίνων υποχωρώντας στο 0-13.

Ματσάγγας με 17 πόντους και Μαγκλάρας με 10 οι δύο διψήφιοι από την ομάδα του coach Ασπρούδη. Από τους γηπεδούχους 23 είχε ο Καραγγελής με τον Σακελλάρόπουλο να προσθέτει 10.

Ντούμας, Ματσάγγας, Τσόλης, Τασουλής και Θεοδωρόπουλος ήταν οι αρχικές επιλογές του Παναγιώτη Ασπρούδη ο οποίος είδε την ομάδα του να μένει χωρίς καλάθι για παραπάνω από 7΄. Ο Αστέρας προηγήθηκε με 8-0 ενώ στο 7΄ έκανε το 13-0. Ο Ματσάγγας έδωσε τους πρώτους πόντους στον ΑΓΣΙ με δίποντο (13-2) με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 15-4.

Στο 13΄ οι Γιαννιώτες δυσκολεύονταν πάρα πολύ να βρουν το δρόμο προς το καλάθι με τον Αστέρα Τέμενης να προηγείται με 23-6. Χωρίς ρυθμό επιθετικά οι δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο 26-8 στο 16΄. Ματσάγγας και Ντούμας αφύπνισαν επιθετικά τον ΑΓΣΙ μειώνοντας σε 29-16. Σερί 7-0 του Αστέρα διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (36-16 στο 20΄).

Η διαφορά παρέμενε σταθερά άνω των 20 πόντων στο 24΄ (44-22) με τον ΑΓΣΙ λίγο μετά με το σκορ στο 49-22 να τρέχει σερί 7-0 μειώνοντας σε 49-29. Οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν το σερί τους στο 12-0 μέχρι λίγο πριν το 30΄ μειώνοντας σε 49-34 με τον Καρακάση με έμμεσο τρίποντο να κάνει το 52-34 και τον Θεοδωρόπουλο με τον ίδιο τρόπο να κλείνει την περίοδο (52-37 στο 30΄).

Τρία λεπτά χωρίς καλάθι κύλισαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Γκάτζιο να λύνει το "γόρδιο δεσμό" κάνοντας το 54-37. Με μικρό σερί 4-0 ο ΑΓΣΙ μείωσε στο -13 (54-41) Με επιμέρους 12-5 ο Αστέρας έφτασε στο 66-46 περίπου στο 38΄. Το τελικό σκορ ήταν το 73-49 με τον ΑΓΣΙ να γνωρίζει τη 13η ήττα του σε ισάριθμους αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 15-4, 36-16, 52-37, 73-49

Διαιτητές: Πολάτογλου-Διόλατζης-Τσαούση

Αστέρας Τέμενης (Ξενούλης): Πέτροβιτς 8(2), Μπίρμπας 3, Γκάτζιος 2, Τσουλέας 8(1), Καρακάσης 6(1), Σταθακόπουλος 9(1), Σακελλαρόπουλος 10(2), Καραγγελής 23(1), Δούβος 4.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Πετρίδης, Παδιός, Κοντός, Μακρής 1, Τασουλής 7, Ματσαγγάς 17(1), Μαγκλάρας 10, Τσόλης Ν. 3(1), Θεοδωρόπουλος 5, Τσόλης Γ., Ντούμας 6, Τουλιάς