Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2024

Κρόνος Αγρινίου-Λέων Μεσολογγίου 57-48: Κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο κατακτώντας την 7η νίκη του

Δύο ομάδες που ήταν ισόβαθμες πριν το μεταξύ τους ραντεβού κοντραρίστηκαν σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Αγρινίου όπου ο Κρόνος επικράτησε με 57-48 του Λέοντα Μεσολογγίου κατακτώντας την 7η νίκη του.

Κόκκιος με 18 πόντους και Παπαθανασόπουλος με 17 ήταν για ένα ακόμα φετινό παιχνίδι οι πρωταγωνιστές από τους Αγρινιώτες. Από τους Μεσολογγίτες 10 πόντους σημείωσε ο Ντέκας. 36-21 το επιμέρους σκορ στο δεύτερο μισό υπέρ του Κρόνου.

Οι παίκτες του Σωτήρη Φαράντου προηγήθηκαν με 20-9 στο πρώτο δεκάλεπτο συνεχίζοντας να έχουν τα ηνία και στο ημίχρονο με 32-21.

Παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Κόκκιο να πρωταγωνιστεί ο Κρόνος με επιμέρους 18-6 πήρε βραχεία κεφαλή στο 30΄ με 39-38. Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο φτάνοντας στη νίκη με 57-48.

Στο 7-3 βελτίωσε το ρεκόρ του ο Κρόνος Αγρινίου με τον Λέοντα Μεσολογγίου να υποχωρεί στο 6-4.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 21-32, 39-38, 57-48

Διαιτητές: Διαμαντής-Γουργάρης

Κρόνος Αγρινίου (Μπουρνάζος-Παπαθανασόπουλος): Κόκκιος 18, Παπαθανασόπουλος Δ. 9, Παπαθανασόπουλος Αλ., Πάγια 4, Μαυροφρύδης, Παπαθανασόπουλος Ι. 17(3), Τσιλίκης, Θεοδωρακάκος, Κατερινόπουλος 7(1), Μπουρνάζος Σ., Γκρίζης 2, Τσέπας Κ.

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος-Ντέκας): Τριπολίδης 3(1), Διαμαντόπουλος, Διώτης 5(1), Καλύβας 7 (1), Ξηρός, Ντέκας 10, Πάσιος 1, Παύλου Α. 5, Αλεφαντής 4, Γρατσινόπουλος 9(2), Παύλου Α. 2, Αλεξανδρόπουλος 2