Κυριακή 14 Ιανουαρίου 2024

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Γαργαλιάνοι 56-66: Πάλεψε αλλά δεν απέφυγε την ήττα ο ΑΓΣ Ιωαννίνων

Ανταγωνιστικός ήταν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ο ΑΓΣ Ιωαννίνων σήμερα το απόγευμα κόντρα στους Γαργαλιάνους όμως δεν απέφυγε την ήττα με 66-56 υποχωρώντας στο 0-11.

Ματσάγγας και Τασουλής είχαν από 13 πόντους για λογαριασμό του ΑΓΣ Ιωαννίνων με τον Θεοδωρόπουλο να προσθέτει 10. Από τους Γαργαλιάνους 21 σημείωσε ο Simovic, 15 o Λαζαρίδης και 14 ο Γιαννόπουλος.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-0 στο 4΄ με τη διαφορά στο 8΄ να πηγαίνει στους 11 (17-6) και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 19-9. Στο 14΄ οι Γιαννιώτες με επιμέρους 7-3 μείωσαν σε 22-16 όμως οι Γαργαλιάνοι κατάφεραν να ανταπεξέλθουν πηγαίνοντας ξανά σε διψήφια απόσταση (34-22) κλείνοντας το ημίχρονο στο 38-27.

Οι Γιαννιώτες μείωσαν εκ νέου σε 40-33 στο 22΄ όμως οι φιλοξενούμενοι με σερί 11-0 απέκτησαν απόσταση ασφαλείας με 51-33. Στο 30΄ η διαφορά διατηρούνταν στους 13 (57-44).

Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά ο ΑΓΣ Ιωαννίνων προσπάθησε μειώνοντας ακόμα και στους 6 πόντους στο 38΄ (60-54) με τους Γαργαλιάνους με ένα επιμέρους 6-2 να φτάνουν στο διπλό με το τελικό 66-56.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 27-38, 44-57, 56-66

Διαιτητές: Λυγούρας-Χάνος-Σταμπουλής

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Τασουλής 13, Ματσάγγας 13(1), Τσόλης Ν. 4, Θεοδωρόπουλος 10, Τσόλης Γ. 4, Ντούμας 6, Πετρίδης 1, Σταθόπουλος 5(1), Τουλιάς

Γαργαλιάνοι (Κούτρης): Simovic 21, Σκλήβας 7, Γιαννακόπουλος 6, Γιαννόπουλος Δ. 14(2), Παπουτσής, Λαζαρίδης 15(3), Μπουκουβάλας, Γαβρίλης 3, Τσαγκάρης, Οικονομίδης