Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2024

Λέων Κέρκυρας-Νικόπολη Πρέβεζας 55-65: "Καθάρισε" στην τελευταία περίοδο η Νικόπολη και βλέπει Καναλάκι

Με τον Κώστα Νίκα να σημειώνει 24 πόντους και τους Κασκάνη, Χρήστου να προσθέτουν από 10 η Νικόπολη Πρέβεζας πέρασε με 65-55 από την έδρα του Λέοντα Κέρκυρας βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 10-2 στο τέλος του 1ου γύρου.

Χονδρογιάννης με 16 πόντους και Στεργίου με 10 οι δύο που ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους οι οποίοι έχασαν με τραυματισμό από το δεύτερο δεκάλεπτο τον κομβικό σε όλο το πρωτάθλημα Μπάνο.

Οι Πρεβεζιάνοι προηγήθηκαν με 16-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ενώ στο ημίχρονο διατηρούσαν προβάδισμα 9 πόντων (33-24 στο 20΄).

Η τρίτη περίοδος ανήκε στον Λέοντα ο οποίος κατάφερε ακόμα και να ισοφαρίσει με το σκορ στο 30΄ να είναι στο 44-42 υπέρ των φιλοξενούμενων. Η Νικόπολη σοβαρεύτηκε στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του 10ου ροζ φύλλου με το τελικό 65-55.

Στο 10-2 ανέβηκε η Νικόπολη που την επόμενη αγωνιστική έχει μπροστά της το μεγάλο ντέρμπι κορυφής με την Α.Ε. Καναλακίου. Ο Λέων Κέρκυρας υποχώρησε στο 5-7 και στην εκκίνηση του 2ου γύρου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Κρόνο Αγρινίου.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 24-33, 42-44, 55-65

Διαιτητές: Ντίσιος-Μπουχαγιάρ

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος): Στεργίου Σ. 3(1), Στεργίου Λ. 10(2), Καρδάμης, Σέκας 3(1), Τζιανούμης 8, Περούλης Α. 8, Γαληνάκης 4, Γαρνέλης, Βλασσερός, Μπάνος 3, Χονδρογιάννης 16(2)

Νικόπολη Πρέβεζας (Πολίτης): Σαμπάνης, Κοντογιάννης 6, Τσιτσώνης 6(1), Ροντογιάννης 9(2), Ζαλοκώστας, Κασκάνης 10(1), Χρήστου 10, Νίκας 24(3)