Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2023

MetronGold Μολοσσοί-Κερκυραϊκός 76-60: Πρώτη εντός έδρας νίκη στο ντεμπούτο του Γεωργιάδη στον πάγκο

Με τον Κώστα Γεωργιάδη στο ρόλο του head coach για πρώτη φορά οι ΜetronGold Μολοσσοί πανηγύρισαν την 3η τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ με 76-60 επί του Κερκυραϊκού βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 3-3. Αυτή μάλιστα ήταν η 1η τους στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο καθώς οι 2 προηγούμενες είχαν έρθει στην Κέρκυρα.

Οι Γιαννιώτες είχαν να κατακτήσουν ροζ φύλλο αρκετό καιρό (από τις 29 Οκτωβρίου) και ήθελαν πολύ να επιστρέψουν στις νίκες. Το παιχνίδι πάντως μόνο εύκολο δεν ήταν καθώς οι φιλοξενούμενοι στο ημίχρονο είχαν μικρό προβάδισμα με 32-30.

Στο δεύτερο μισό οι Μολοσσοί με άμυνα ζώνης άλλαξαν την κατάσταση αρχίζοντας, προϊόντος του χρόνου, να δείχνουν σημάδια βελτίωσης. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τις δύο ομάδες κοντά (51-49 στο 30΄). Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν με το 25-11 επιμέρους σκορ να τους φέρνει τη νίκη με 76-60.

20 πόντους σημείωσε ο Ζήσης, 16 ο Μπαζάκας και 11 ο Μάκης από τους νικητές. Από τους ηττημένους 15 είχε ο Ρουμελιώτης, 11 ο Αθανασίου και 10 ο Μητρόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 30-32, 51-49, 76-60

Διαιτητές: Κολυδάς-Γεωργίου

MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Βρασταμηνός 7(1), Σχίζας 2, Μελισσόβας 9, Παλιόγλου 2, Ζήσης 20(2), Χατζηαγοράκης 2, Μάκης 11(2), Μπαζάκας 16(1), Μάστορας, Μπάρπας 2, Αντωνίου 5

Κερκυραϊκός (Μούτσος): Σαχίνι, Τρικαλιώτης 8, Πετρόπουλος 5, Αλαμάνος 1, Πέτας 8, Αθανασίου 11(2), Μητρόπουλος 10, Παπαβλασόπουλος 2, Ρουμελιώτης 15