Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023

Λέων Μεσολογγίου-MetronGold Μολοσσοί 71-56: Διεύρυνε το εντός έδρας αήττητο ο Λέων

Απόρθητο διατήρησε για ακόμα μία αγωνιστική το ΔΑΚ Μεσολογγίου ο Λέων επικρατώντας των MetronGold Μολοσσών με 71-56.

Η ομάδα του Σωτήρη Φαράντου βελτίωσε το ρεκόρ της στο 6-3 και σε αυτό συνέβαλαν σημαντικά ο Καλύβας με 18 πόντους, ο Ντέκας με 12 και ο Γρατσινόπουλος με 11. Από τους Γιαννιώτες, οι οποίοι είχαν μόλις 7 παίκτες στην αποστολή τους, 29 σημείωσε ο Ζήσης με τον Μπαζάκα να προσθέτει 10.

Το δίδυμο Καλύβας-Ντέκας είχαν κέφια στο πρώτο δεκάλεπτο σημειώνοντας μαζί 16 πόντους με τον Λέοντα να βρίσκεται μπροστά με 19-12 στο 10΄. Οι Μολοσσοί προσπάθησαν με τον αρχηγό τους, Ζήση, που ήταν σε καλή μέρα έχοντας 16 στο ημίχρονο, όμως οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο 32-23 στο 20΄με τα μακρινά σουτ να είναι ιδανικός σύμμαχος.

Στην τρίτη περίοδο η παραγωγικότητα των δύο ομάδων δεν ήταν ιδιαίτερα μεγάλη με το επιμέρους 11-9 να κρατά το σύνολο του coach Φαράντου μπροστά με 43-32 στο 30΄. Τελικό σκορ 71-56 με τον Λέοντα να κατακτά την 6η του νίκη και τη γιαννιώτικη ομάδα να υποχωρεί στο 3-4.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 32-23, 43-32, 71-56

Διαιτητές: Τσίγας-Γεροδήμος

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Παύλου Αλ. 7(1), Στέφος, Κουτσόπουλος, Καλύβας 18(2), Ξηρός 7(1), Ντέκας 12, Πάσσιος, Αλεφάντης 3(1), Γρατσινόπουλος 11(3), Διαμαντόπουλος Ν. 4, Παύλου Αγ. 9(3), Νίκου

MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Βρασταμηνός 4, Κόρδας 2, Παλιόγλου 5(1), Ζήσης 29(5), Μάκης 6, Μπαζάκας 10(1), Μάστορας