Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2023

Γλαύκος Έσπερος-IBC 81-62: Ήττα στην Πάτρα για το IBC

Μία απαιτητική και δύσκολη αποστολή στην έδρα του Γλαύκου Έσπερου είχε το IBC σήμερα το απόγευμα και παρά το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε να προηγείται με 33-30 στο δεύτερο μισό οι Πατρινοί κατάφεραν με επιμέρους 51-29 να φτάσουν στη νίκη με 81-62.

Μάντζιος με 28 πόντους ο καλύτερος των Γιαννιωτών με τους Radivojevic και Γκουντουβά να προσθέτουν από 11 και 10 αντίστοιχα. Ο Λεωνίδας Γκουντουβάς τιμήθηκε πριν την έναρξη του αγώνα από τον Γλαύκο Έσπερο για την προσφορά του στην ομάδα. Από τον Γλαύκο Έσπερο 28 σημείωσε ο Μπαρδάκας, 16 ο Καραλής, 15 ο Πανόπουλος και 10 ο Μπόγρης.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ κλειστό με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 11-7, το IBC να μειώνει εν συνεχεία στον πόντο (13-12) και το σκορ στο 10΄ να είναι ισόπαλο στο 18-18. Στη δεύτερη περίοδο Γλαύκος Έσπερος και IBC συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι-χέρι (22-22 στο 15΄ και 26-26 στο 18΄) με τους Γιαννιώτες με τον Μάντζιο να πρωταγωνιστεί μέχρι και το 20΄ με 7 μαζεμένους πόντους να βρίσκονται μπροστά με 33-30 στο ημίχρονο.

Μέχρι και το 25΄ ο Γλαύκος Έσπερος με επιμέρους 15-2 έχτισε διαφορά 10 πόντων (45-35) με τους Μάντζιο και Γκουντουβά να κρατούν τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι στη συνέχεια (51-43 στο 28΄) και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 57-48. Στο 33΄ οι Πατρινοί είχαν διψήφια διαφορά (64-53) την οποία και διατήρησαν στη συνέχεια (70-58 στο 37΄) με το τελικό 81-62 να τους δίνει τη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το IBC πήρε τις πρώτες του βολές στο παιχνίδι στο 35΄ με τους Γιαννιώτες να έχουν παράπονα από τη διαιτησία.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 30-33, 57-48, 81-62

Διαιτητές: Τσουρή-Σίμα-Αυγερινός

Γλαύκος Έσπερος (Πολίτης-Κεπενός): Τζερμπατζίδης, Καραλής 16(3), Ρουμελιώτης, Μαράντης 5(1), Πανόπουλος 15(1), Αργυρόπουλος, Μπόγρης 10(1), Μπαρδάκας 28, Σερέτης 7

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Ζώτος 6, Κουλουμπής, Βελώνης, Πολύζος, Radivojevic 11(1), Μάντζιος 28(2), Χίντζιος, Γκουντουβάς 10, Δάσκαλος, Πετσίτης 1, Τσίρμπας-Αναγνώστου 6(2)

φωτο: Δημήτρης Τρασάνης