Σάββατο 23 Δεκεμβρίου 2023

Γ.Ε. Αγρινίου-ΜetronGold Μολοσσοί 78-67: Έκαμψε την αντίσταση των μαχητικών Μολοσσών στην τελευταία περίοδο η Γ.Ε.Α.

Παρά τις αρκετές απουσίες τους οι Μολοσσοί ήταν ανταγωνιστικοί απέναντι στη Γ.Ε. Αγρινίου η οποία όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο με επιμέρους 15-2 ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα φτάνοντας στην 8η νίκη της με 78-67.

Σταμούλης με 18 πόντους, Τασόπουλος με 17, Πολύζος με 14 και Τσέπας με 12 ξεχώρισαν από την ομάδα του Μιχάλη Σταμουλάκη. Από τους Γιαννιώτες 30 πόντους με 7 εύστοχα τρίποντα είχε ο Ζήσης, 20 ο Μπαζάκας και 12 ο Στύλος στην επιστροφή του στην ομάδα. Μάκης, Μπάρπας, Μελισσόβας Χατζηαγοράκης και Βρασταμηνός οι πολλές απουσίες των Μολοσσών.

Ο άρτια αφιχθείς Χρήστος Στύλος ξεκίνησε το αρχικό σχήμα των Γιαννιωτών σκοράροντας μάλιστα και τους πρώτους 4 πόντους του αγώνα με δύο drive (4-0). Λίγο μετά με τον Πολύζο να τρυπώνει στην "καρδιά" της ρακέτας των Μολοσσών η Γ.Ε.Α. μείωσε σε 6-4. Ο Ζήσης άρχισε να "ζεσταίνεται" έχοντας 5 μαζεμένους πόντους για την ομάδα του με το σκορ να γίνεται 9-4 και τον coach Σταμουλάκη να καλεί το time out βλέποντας το μουδιασμένο ξεκίνημα της ομάδας του. Με καλάθι του Μάστορα το σκορ έγινε 11-4 με τους γηπεδούχους όμως να αντιδρούν γρήγορα και με σερί 7-0 να ισοφαρίζουν σε 11-11. Η Γ.Ε.Α. βρήκε το πρώτο της προβάδισμα δια χειρός Σταμούλη με τρίποντο (14-13). Κάκος και Ζήσης αντάλλαξαν τρίποντα (17-17) με τον Στύλο με ωραίο turnaround σουτ να κάνει το 19-17. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Σταμούλη να κερδίζει το χρόνο ευστοχώντας σε μακρινό σουτ και μάλιστα πάνω στην άμυνα του Μπαζάκα (20-19 στο 10΄).

Οι Αγρινιώτες με επιμέρους 10-2 και όπλο τους τα μακρινά σουτ πήγαν στο +9 στο 13΄ (30-21). Οι Μολοσσοί με σερί 5-0 και τον Μπαζάκα να έχει και τους 5 πόντους μείωσαν σε 30-26. Οι παίκτες του Μιχάλη Σταμουλάκη παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν και στο -1 (32-31) κατάφεραν να κάνουν το 36-31. Με τον φοβερό Μπαζάκα μπροστάρη και τον Στύλο από κοντά οι Γιαννιώτες πέρασαν ακόμα και μπροστά με 38-37 με το ημίχρονο να κλείνει στο 38-38.

Με 5 γρήγορους πόντους του Σταμούλη οι γηπεδούχοι έκαναν το 43-38 με τον Ζήση με τρίποντο να μειώνει σε 43-41. Ο Πολύζος είχε επιφορτιστεί με το ρόλο να περιορίσει τον αρχηγό των Μολοσσών. Στο 25΄ οι δύο ομάδες παρέμεναν κοντά στο σκορ (46-45) με την Γ.Ε.Α. στη συνέχεια με τον Τσέπα πρωταγωνιστή να χτίζει ένα +6 (51-45). Μπαζάκας και Ζήσης ήταν οι δύο μπροστάρηδες της ομάδας του Κώστα Γεωργιάδη η οποία με σερί 7-0 προσπέρασε με 52-51. Η Γ.Ε.Α. βρήκε πόντους κοντά στο καλάθι μέχρι και το 30΄ με τους Γιαννιώτες πάντως να έχουν μικρό προβάδισμα 2 πόντων (57-55).

Οι λύσεις για τους γηπεδούχους ήρθαν εκ νέου από το low post (65-59) με τους έμπειρους Τασόπουλο, Σταμούλη στη συνέχεια να βοηθούν την ομάδα τους να οικοδομήσει διψήφια διαφορά (70-59). Οι Αγρινιώτες είχαν τρέξει επιμέρους 15-2 από το 30΄. Ο Ζήσης με νέο μακρινό σουτ μείωσε σε 70-62 όμως οι παίκτες του Μιχάλη Σταμουλάκη είχαν σταθερά τη διαφορά γύρω ή και πάνω από τους 10 στη συνέχεια.

Τελικό σκορ 78-67 με τη Γ.Ε.Α. να κλείνει το 2023 με ρεκόρ 8-2 και τους MetronGold Μολοσσούς να βρίσκονται στο 4-5.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-38, 55-57, 78-67

Διαιτητές: Διαμαντής-Παπαστάμος Θ.

Γ.Ε. Αγρινίου (Σταμουλάκης): Τασόπουλος 17(1), Πολύζος 14, Καραγιάννης 5(1), Τραγουδάρας 4(1), Σαλαγιάννης 1, Κάκος 3(1), Σταμούλης 18(4), Καλαμπαλίκης, Καντερές, Δάρλας 4, Μοίρης, Τσέπας 12

MetronGold Μολοσσοί (Γεωργιάδης): Κόρδας, Στύλος 12, Παλιόγλου 1, Ζήσης 30(7), Μπαζάκας 20, Μάστορας 2, Σχίζας 2