Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2023

Ιόνιος Κέρκυρας-Αχαγιά 82΄ 67-70: Έχασε μεγάλη ευκαιρία ο Ιόνιος

Μεγάλη προσπάθεια για μία μεγάλη νίκη κατέβαλε σήμερα το απόγευμα ο Ιόνιος Κέρκυρας στην έδρα του απέναντι στην πρωτοπόρο του ομίλου Αχαγιά 82 όμως τελικά ηττήθηκε με 70-67 από τους Πατρινούς γνωρίζοντας την 3η σερί ήττα που τον έφερε στο 2-5.

Την καλύτερη εμφάνισή του με τον Ιόνιο πραγματοποίησε ο Δεϊμέζης έχοντας 28 πόντους ήταν όμως και ο μοιραίος λίγο πριν το τέλος καθώς αν είχε ευστοχήσει και στις 2 βολές που εκτέλεσε (είχε 1/2) θα μπορούσε να ισοφαρίσει σε 68-68. Wilson με 14 και Βαζούκης με 12 ήταν επίσης διψήφιοι από τους Κερκυραίους. Από την Αχαγιά 20 σημείωσε ο Χονδρόπουλος, 18 ο Οικονομόπουλος και 11 ο Λυμπέρης.

Ο Παναγιώτης Κοντογιάννης ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Σπίνουλα, Εφέπουλο, Βαζούκη, Wilson και Στεμπάρη. Με τους Βαζούκη και Wilson να έχουν πετύχει και τους 9 πόντους της ομάδας τους ο Ιόνιος προηγήθηκε με 9-4 στο 3΄. Στο 5΄ οι γηπεδούχοι είχαν οικοδομήσει διαφορά 8 πόντων (13-5) παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Ο Δεϊμέζης ήρθε από τον πάγκο για να δώσει ποιοτικά λεπτά στην ομάδα του με το κερκυραϊκό προβάδισμα να ανεβαίνει στο +13 (20-7). Η ένταση των παικτών του coach Κοντογιάννη στην άμυνα συνέχιζε να είναι μεγάλη με τον Wilson να βρίσκεται παντού προσφέροντας και θέαμα. Ο Δεϊμέζης ήταν ασταμάτητος (12 πόντοι) με την περίοδο να κλείνει στο 27-17.

Στο 13΄ ο Ιόνιος διατηρούσε σταθερά τα ηνία με 31-22 με την Αχαγιά να αρχίζει να βρίσκει πιο εύκολα λύσεις επιθετικά και με επιμέρους 7-2 να μειώνει σε 33-29. Μάλιστα λίγο μετά με τα τρίποντα από την κορυφή να βρίσκουν στόχο πήρε και τα ηνία με 35-33. Τα μακρινά σουτ συνέχισαν να "πληγώνουν" την κερκυραϊκή άμυνα με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται στο 42-38 και τους Πατρινούς να έχουν τρέξει επιμέρους σκορ 25-11.

Ο Ιόνιος προσπάθησε, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, να τρέξει στον αιφνιδιασμό βρίσκοντας αρκετούς πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και με επιμέρους 8-2 προηγήθηκε με 46-44. Η ομάδα του coach Κοντογιάννη κατάφερε να διατηρηθεί μέχρι και το 30΄ στην πρωτοκαθεδρία με την περίοδο να κλείνει στο 53-47.

Με Δεϊμέζη και Wilson οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +11 (58-47) και παρά το γεγονός ότι η Αχαγιά με σερί 6-0 μείωσε σε 58-53 δεν πτοήθηκαν καθόλου κάνοντας το 64-58 στο 37΄. Μάλιστα οι Φαίακες ήταν αρκετά άστοχοι στις βολές και αν έβρισκαν στόχο θα μπορούσαν να βρίσκονται μπροστά και με μεγαλύτερη διαφορά. Η ομάδα της Πάτρας "ροκάνισε" εκ νέου το κερκυραϊκό προβάδισμα φτάνοντας στο -1 (66-65) στα 1:29 για το τέλος. Αρκετές ανεπιτυχείς προσπάθειες του Ιονίου να βρει πόντους τιμωρήθηκαν από τον Ιωάννου που με ένα ζευγάρι εύστοχών βολών έβαλε την Αχαγιά μπροστά με 67-66. Ο Βαζούκης δε βρήκε στόχο στο τρίποντο που επιχείρησε με τον Ιωάννου με 1/2 βολές αυτή τη φορά να κάνει το 68-66 στα 10΄΄ πριν το φινάλε. Ο Δεϊμέζης κέρδισε φάουλ όμως ευστόχησε μόνο στην πρώτη βολή μειώνοντας 68-67. Το τελικό σκορ ήταν το 70-67 που διαμορφώθηκε με εύστοχες βολές των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 38-42, 53-47, 67-70

Διαιτητές: Χατζηχαρίσης-Κοντογιάννης-Καννής

Ιόνιος Κέρκυρας (Κοντογιάννης-Μακρής): Βαζούκης Ι. 12(2), Wilson 14, Δεϊμεζής 28(1), Κατσαρός 3(1), Στεμπάρης, Εφέπουλος 8(1), Σπίνουλας, Προβατίδης-Αμπντουλαχί 2.

Αχαγιά 82΄ (Ελευθεριάδης): Οικονομόπουλος 18(2), Χονδρόπουλος 20(4), Djokic 8, Λυμπέρης 11(3), Τσακίρης 3(1), Ιωάννου 3, Ταρναρής, Τόκας, Κανελλάκης 7.