Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023

Γ.Ε. Αγρινίου-Λέων Κέρκυρας 78-65: Με "όπλο" τα μακρινά σουτ ανέβηκε στο 7-1 η Γ.Ε.Α.

Την 7η νίκη σε 8 αγώνες πανηγύρισε σήμερα το απόγευμα στην έδρα της η Γ.Ε. Αγρινίου επικρατώντας με 78-65 του Λέοντα Κέρκυρας ο οποίος υποχώρησε στο 2-5.

Κάκος με 23 πόντους, Τασόπουλος με 15 και Σταμούλης με 14 οι παίκτες που ξεχώρισαν από την ομάδα του Μιχάλη Σταμουλάκη η οποία ευστόχησε σε 14 τρίποντα. Χονδρογιάννης με 18, Μπάνος με 17 και Τζιανούμης με 12 αυτοί που διακρίθηκαν από τους Φαίακες.

Ανταγωνιστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τους Αγρινιώτες να έχουν βραχεία κεφαλή με 24-23 στο 10΄. Οι γηπεδούχοι στο τέλος του πρώτου μισού είχαν διαφορά 6 πόντων (42-36 στο 20΄).

Η Γ.Ε.Α. συνέχισε στην τρίτη περίοδο να διατηρεί τα ηνία με τον Λέοντα όμως να παραμένει κοντά (61-54 στο 30΄) ενώ στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά οι Αγρινιώτες κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό του παιχνιδιού φτάνοντας στο τελικό 78-65.

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 42-36, 61-54, 78-65

Διαιτητές: Διαμαντής-Λύτρας

Γ.Ε.Αγρινίου(Σταμουλάκης): Τασόπουλος 15(2), Πολύζος, Κάκος 23(7), Καραγιάννης 3(1), Τραγουδάρας 3(1), Σαλαγιάννης 7, Σταμούλης 14(2), Καλαμπαλίκης 2, Καντερές, Σκορδόπουλος, Δάρλας 7(1), Τσέπας 4

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος): Στεργίου Σ. 7(1), Τσουκιάς 5(1), Σέκας 1, Τζιανούμης 12, Γαληνάκης 5, Μπάνος 17(1), Χονδρογιάννης 18