Σάββατο 9 Δεκεμβρίου 2023

Ν.Α.Ο. Ναυσίθοος-Γ.Ε.Κ. 77-62: Έκανε το 2Χ2 ο Ναυσίθοος με τη νίκη επί της Γ.Ε.Κ.

Το 2Χ2 πραγματοποίησε ο Ν.Α.Ο. Ναυσίθοος επικρατώντας σήμερα το απόγευμα στο ΕΑΚ Κέρκυρας της Γ.Ε.Κ. με 77-62.

Δημάκος με 21 και Χονδρογιάννης με 16 ήταν καταλύτες στη νίκη των γηπεδούχων με τον Λέισο να προσθέτει 11. Από τους φιλοξενούμενους Αγιοβλασίτης με 18 και Καϊτσιώτης με 17 αυτοί που ξεχώρισαν με τον Πάλλη να είναι επίσης διψήφιος με 13.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες στην πρώτη περίοδο με τους παίκτες του Σπύρου Δεσύλλα να έχουν ένα μικρό προβάδισμα 3 πόντων στο τέλος της (17-14 στο 10΄). Στο ίδιο μήκος κύματος και το δεύτερο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 32-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στο σύνολο του Κουλαξή καθώς με σωστές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν με επιμέρους 27-13 να βρεθούν στο +14 στο 30΄ (59-45). Μέχρι και το φινάλε ο Ν.Α.Ο. Ναυσίθοος διατήρησε την πρωτοκαθεδρία φτάνοντας στη νίκη με 77-62.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-32, 59-45, 77-62

Διαιτητές: Ντάγκας-Γκούμας

Ν.Α.Ο. Ναυσίθοος (Κουλαξής): Πήλος 9(1), Αθανασαίνας, Φαγογένης 7(2), Λέσσης, Λέισος 11(1), Δημάκος 21(3), Καλιβόπουλος, Χονδρογιάννης 16(2), Μεσημέρης 5, Κώτσης 6, Βλάχος 2, Κατσαρός

Γ.Ε.Κ. (Δεσύλλας-Μακρής): Καϊσάκης 3(1), Ζέρβας 2, Σαγιάς 2, Βαλσάμης, Πάλλης 13, Γκιουλέας 7, Αγιοβλασίτης 18, Καϊτσιώτης 17(1)