Σάββατο 23 Δεκεμβρίου 2023

ΠΑΣ Γιάννινα-Λέων Κέρκυρας 76-78: Νίκη "χρυσάφι" για τον Λέοντα με πρωταγωνιστή τον Χονδρογιάννη (vid)

ΠΑΣ Γιάννινα και Λέων Κέρκυρας "κονταροχτυπήθηκαν" σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο με τους Κερκυραίους να φεύγουν με το ροζ φύλλο από την πρωτεύουσα της Ηπείρου με 78-76.

Χονδρογιάννης με 22 πόντους και Μπάνος με 16 ήταν οι καλύτεροι από την ομάδα του coach Γιώργου, 15 πρόσθεσε ο κομβικός Τζιανούμης και 11 ο επίσης καθοριστικός Γαληνάκης. Από τον ΠΑΣ Γιάννινα 20 είχε ο εξαιρετικός Τσιμπέρης, με τους Γκόλια και Σταμέλο να ακολουθούν με 15 και 14 αντίστοιχα και τον Μιχαήλ να έχει 10, όλους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη όμως το σουτ που επιχείρησε ο Γκόλιας στην τελευταία επίθεση δε βρήκε στόχο.

Ακουμπώντας την μπάλα αρκετά στον Τζιανούμη οι Κερκυραίοι προηγήθηκαν με 8-6 με τον ψηλό τους να μετρά 6 πόντους. Η απάντηση του ΠΑΣ Γιάννινα ήρθε με σερί 9-0 κάνοντας το 15-8 με τον Γκόλια να έχει ξεκινήσει καλά τον αγώνα έχοντας 7 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τον ΠΑΣ να ξεφύγει μειώνοντας στους 2 (17-15) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 19-15 με τον Μιχαήλ να βλέπει το κόψιμο του Τσιμπέρη και αυτός να τελειώνει υποδειγματικά τη φάση.

Ένα τρίποντο του Στεργίου έφερε τον Λέων στο -1 (19-18). Στη συνέχεια οι Φαίακες γυρνώντας την άμυνά τους σε ζώνη δυσκόλεψαν τον ΠΑΣ Γιάννινα προσπερνώντας με 24-21. Άμυνα ζώνης και από την ομάδα του Νίκου Πάνου με τον Λέοντα πάντως με υπομονή να βρίσκει τις λύσεις όντας μπροστά με 28-25 στο 16΄. Οι Γιαννιώτες είχαν αρκετές χαμένες βολές με τους Φαίακες να κλείνουν το ημίχρονο στο 38-31 με τον κομβικό Χονδρογιάννη να κερδίζει φάουλ στην τελευταία φάση σε σουτ τριών πόντων ευστοχώντας σε 2 από τις 3 βολές. 12 πόντους μέτρησε στο πρώτο μισό ο ηγέτης της ομάδας του coach Γιώργου.

Οι Φαίακες συνέχισαν να έχουν την πρωτοπορία στο 25΄ με 50-41 με τη συνταγή να είναι η ίδια καθώς έπαιρναν πόντους στο ζωγραφιστό με Γαληνάκη και Τζιανούμη. Επιμέρους 6-2 του ΠΑΣ, με τον Τσιμπέρη να έχει τους 5 πόντους από δύο ασίστ του Κοτζαμάνη, τον έφεραν στο -5 (52-47) με τον coach Γιώργο να καλεί το time out. Ο Λέων διατήρησε τα ηνία στη συνέχεια με τον Τσιμπέρη πάντως να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση δίνοντας λύσεις με τα μακρινά σουτ (17 πόντοι) μειώνοντας στους 3 (59-56). Ένα έμμεσο τρίποντο του Χονδρογιάννη, που ήταν πάντα εκεί όταν τον χρειαζόταν η ομάδα του, διαμόρφωσε το 62-56 στο 30΄.

Με 5 σερί πόντους του Γκόλια ξεκίνησε η τελευταία περίοδος με το σκορ να γίνεται 62-61. Στη συνέχεια ο ΠΑΣ Γιάννινα με τον Μιχαήλ να έχει 2/2 τρίποντα προσπέρασε για πρώτη φορά μετά τη δεύτερη περίοδο (67-66). Οι φιλοξενούμενοι με 3/4 βολές πέρασαν ξανά μπροστά με 69-67 με τον Μιχαήλ να ισοφαρίζει σε 69-69. Ο Χονδρογιάννης με ένα ακόμα επιτυχημένο drive έκανε το 71-69 με τον Γκόλια να απαντά με τον ίδιο τρόπο ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 71-71. Ο Λέων βρήκε μεγάλο σουτ με τον Μπάνο να κάνει το 74-71 με τους γηπεδούχους να μην ευστοχούν στην επόμενη κατοχή. Ο Τσενεμπής με 1/2 βολές έφερε την ομάδα του στο +4 (75-71). Λάθος του Μιχαήλ οδήγησε στο κλέψιμο του Χονδρογιάννη ο οποίος κέρδισε το φάουλ από τον αντίπαλό του. Ο έμπειρος guard αστόχησε στις δύο βολές όμως ο Μπάνος πήρε το επιθετικό ριμπάουντ τελειώνοντας τη φάση, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια των γηπεδούχων (77-71).

Γρήγορο τρίποντο του Τσιμπέρη μείωσε σε 77-74. Στην επόμενη φάση ο Τσενεμπής έκανε το λάθος με τον ΠΑΣ να κλέβει κερδίζοντας το φάουλ με τον Μιχαήλ. Ο παίκτης του ΠΑΣ μείωσε στον πόντο (77-76). Το τελικό 78-76 διαμορφώθηκε με 1/2 βολές του Χονδρογιάννη καθώς ο ΠΑΣ είχε την τελευταία επίθεση όμως ο Γκόλιας αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε.

Στο 4-5 βελτίωσε το ρεκόρ του ο Λέων Κέρκυρας σε μία εξαιρετικά σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Από την άλλη, ο ΠΑΣ Γιάννινα γνώρισε την 5η συνεχόμενη ήττα του υποχωρώντας στο 3-7.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 31-38, 56-62, 76-78

Διαιτητές: Ντάγκας-Γκούμας

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Γκόλιας 15(2), Φωτόπουλος, Μιχαήλ 10(2), Τσιμπέρης 20(4), Τσίρμπας-Αναγνώστου 4, Κοτζαμάνης 1, Μπουραντάς 5, Λυγούρας 4, Γιαννόπουλος Π, Κωνσταντούλας, Σταμέλος 14(1), Γιαννόπουλος Λ. 3

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος-Περούλης): Στεργίου Λ. 6(2), Τσουκιάς 5, Σέκας 2, Τζιανούμης 15, Γαληνάκης 11, Τσενεμπής Γ. 1, Γαρνέλης, Μπάνος 16(1), Χονδρογιάννης 22(2)