Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2023

Α.Ε. Καναλακίου-Λέων Μεσολογγίου 73-62: Πήρε το ντέρμπι η Α.Ε. Καναλακίου φτάνοντας τις 5 νίκες

Μεγάλο παιχνίδι σήμερα το απόγευμα στο Καναλάκι με την Α.Ε. Καναλακίου να υποδέχεται τον Λέοντα Μεσολογγίου και την ομάδα του Λευτέρη Κοσμά να κατακτά την 5η νίκη της στο πρωτάθλημα με 73-62.

Πολλοί οι διψήφιοι από τους νικητές με τον Καραγιάννη να σημειώνει 14, τον Ζολώτα 12 και τους Δούβλη, Τάσσο και Πάνου να προσθέτουν από 10. Από τον Λέοντα 20 είχε ο πρώτος σκόρερ του αγώνα Ντέκας και 12 ο Αλεφάντης.

Ιδιαίτερα κλειστό παιχνίδι στο πρώτο μισό με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά με 16-13 στο 10΄ και τους Μεσολογγίτες με Ντέκα και Αλεφάντη να βρίσκουν τις απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου ισόπαλες στο 31-31.

Κοντά στο σκορ και στην τρίτη περίοδο οι δύο μονομάχοι με την ομάδα του Σωτήρη Φαράντου να έχει μια διαφορά 4 πόντων (45-41) και το Καναλάκι με τον Πάνου με σερί 7-0 να βρίσκεται στο +3 στο 30΄ (48-45).

Οι παίκτες του coach Κοσμά στη συνέχεια του αγώνα πάτησαν το γκάζι και με επιμέρους 22-9 έφτασαν σε κάτι παραπάνω από ασφαλή διαφορά περίπου 1.5 λεπτό πριν το φινάλε (70-54). Τελικό σκορ 73-62 με την Α.Ε. Καναλακίου να βελτιώνει το ρεκόρ της στο 5-1 και τον Λέοντα Μεσολογγίου να βρίσκεται στο 5-3.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 31-31, 48-45, 73-62

Διαιτητές: Πλιάκος-Καλαμαράς

Α.Ε. Καναλακίου (Κοσμάς): Τσεκούρας 6(2), Παππάς, Καραγιάννης 14, Γείτονας, Σταύρου 2, Παπαζυγούρας 2, Τάσσος 10(1), Ζολώτας 12, Κολιούσης 7, Καρκαντέλος, Δούβλης 10, Πάνου 10(1)

Λέων Μεσολογγίου (Φαράντος): Λυκούδης, Διαμαντόπουλος Ν. 3, Καλύβας 4, Νίκου, Ξηρός 4, Ντέκας 20, Πάσσιος 6, Βεζύρης 3, Αλεφάντης 12(2), Γρατσινόπουλος 5(1), Παύλου Αγ., Παύλου Αλ. 5