Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2023

Κένταυροι Κέρκυρας-Α.Ε. Καναλακίου 46-82: Αεράτο πέρασμα από την Κέρκυρα για την Α.Ε. Καναλακίου

φωτο: gosports.gr

Κυριαρχώντας στο δεύτερο ημίχρονο, με το επιμέρους σκορ να είναι 39-14, η Α.Ε. Καναλακίου επιβεβαίωσε απόλυτα τον τίτλο του φαβορί επικρατώντας των Κενταύρων Κέρκυρας με άνεση με 82-46 σήμερα το μεσημέρι.

Παπαζυγούρας με 19 πόντους, Τάσσος με 16, Τσεκούρας με 15, Γείτοτας και Ζολώτας με 13 ήταν οι παίκτες που ξεχώρισαν επιθετικά από την ομάδα του Λευτέρη Κοσμά. Από τους Κενταύρους ο Χονδρογιάννης είχε 12 πόντους.

Από την πρώτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία στο σκορ (19-12 στο 10΄) με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Καναλάκι έδειξε τη δυναμική του με το double score (18-9) να το στέλνει στο +20 (61-41 στο 30΄). Οι παίκτες του coach Κοσμά παρέμειναν μέχρι το φινάλε σοβαροί με το τελικό 82-46 να τους δίνει την 6η νίκη της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 32-43, 41-61, 46-82

Διαιτητές: Ντάγκας-Μπουχαγιάρ

Κένταυροι Κέρκυρας (Παπαϊωάννου): Λινοσπόρης, Γουστέρης 3(1), Σκενδέρης, Πολλάτος 6, Αναγνώστης 6, Καλαϊτζίδης, Κάντας Γ. 8, Κάντας Σ. 3(1), Μεσημέρης, Καραλανίδης 6, Παραμυθιώτης 2, Χονδρογιάννης 12

Α.Ε. Καναλακίου (Κοσμάς): Τσεκούρας 15(5), Παππάς, Γείτονας 13(1), Σταύρου 1, Παπαζυγούρας 19(1), Τάσσος 16(3), Ζολώτας 13, Δούβλης 5