Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023

MetronGold Μολοσσοί-Α.Ε. Καναλακίου 53-59: Πήρε το ντέρμπι η Α.Ε. Καναλακίου με Δούβλη, Ζολώτα, Γείτονα να κάνουν τη διαφορά (vid)

Στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής η Α.Ε. Καναλακίου έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τους Δούβλη, Ζολώτα και Γείτονα πέρασε με 59-53 από το Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων επικρατώντας των MetronGold Μολοσσών.

Κορυφαίος του αγώνα ο πολυδιάστατος Δούβλης με 17 πόντους, κομβικός ο Ζολώτας έχοντας 10 όμως το πιο σημαντικό ήταν η κυριαρχία στον τομέα των ριμπάουντ και κυρίως των επιθετικών ανανεώνοντας πάρα πολλές επιθέσεις των Πρεβεζιάνων. Καθοριστικός στην εξέλιξη του αγώνα ήταν και ο Γείτονας σημειώνοντας 14, 9 εκ των οποίων στο καλό τρίτο δεκάλεπτο των φιλοξενούμενων. Από τους γηπεδούχους 15 σημείωσε ο Μάκης και 10 ο Μελισσόβας.

Το Καναλάκι είχε μικρές διαφορές στο ξεκίνημα του αγώνα με τους Δούβλη και Ζολώτα να κάνουν αισθητή την παρουσία τους (8-5). Ο Μάκης με τρίποντο πάνω στην άμυνα του Γείτονα ισοφάρισε σε 8-8. Στο 7΄ οι Πρεβεζιάνοι με τον Ζολώτα να είναι εξαιρετικά αποτελεσματικός στο low post βρισκόταν στο 15-12 όμως οι Μολοσσοί με επιμέρους 5-1 έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με βραχεία κεφαλή (17-16 στο 10΄).

Με καλάθι του Μπάρπα οι Μολοσσοί βρέθηκαν στο 19-16. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν λίγο μετά σε 21-21 όμως η ομάδα του Βασίλη Χατζή με τον Μελισσόβα "αιχμή του δόρατος" έχτισε μικρή διαφορά 4 πόντων (25-21). Το Καναλάκι απάντησε με 5-0 σερί προσπερνώντας με 26-25 όμως οι Γιαννιώτες με τον Μπαζάκα να ανεβαίνει σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν να έχουν ένα +2 στο ημίχρονο (31-29 στο 20΄).

Ο Δούβλης συνέχιζε να είναι καθοριστικός στο παιχνίδι των φιλοξενούμενων οι οποίοι με επιμέρους 11-3 έκαναν το σκορ 40-34 στο 24΄. Λίγο μετά το Καναλάκι με ένα τρίποντο του Γείτονα βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά με διψήφιο προβάδισμα (45-34). Η διαφορά διατηρήθηκε και στη συνέχεια άνω των 10 πόντων με τον Γείτονα να συνεχίζει το κρεσέντο του από την περιφέρεια (49-36). Ένα σερί 4-0 των Μολοσσών τους έφερε στο -9 (49-40) με την περίοδο να κλείνει στο 51-42.

Με σερί 4-0 των Μολοσσών ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο (51-46) όμως ο Ζολώτας συνέχισε να δίνει πολύτιμες λύσεις στην ομάδα του ανανεώνοντας πολλές επιθέσεις προκαλώντας "πονοκεφάλους" στη γιαννιώτικη άμυνα (53-46 στο 24΄). Με έμμεσο τρίποντο του Ζήση οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 53-49. Το Καναλάκι πήγε ξανά +8 (57-49) με τους Γιαννιώτες να αντιδρούν μαζεύοντας τη διαφορά στους 4 (57-53). Ο Δούβλης τιμώρησε την αμυντική αδράνεια των Γιαννιωτών κάνοντας το 59-53 στο 39΄. Στην επόμενη κατοχή ο Ζήσης έδωσε λανθασμένη πάσα με τον Καραγιάννη να έχει 0/2 βολές στο φάουλ που του έκαναν για να σταματήσουν το χρόνο. Οι Μολοσσοί είχαν ξανά την κατοχή όμως σουτ του Βρασταμηνού από την περιφέρεια δε βρήκε στόχο. Τελικό σκορ 59-53 καθώς οι βολές του Γείτονα ήταν άστοχες.

Στο 3-1 βελτίωσε το ρεκόρ της η Α.Ε. Καναλακίου καλύπτοντας, κατά κάποιο τρόπο, με το μεγάλο αυτό διπλό την ήττα της περασμένης αγωνιστικής. Από την άλλη οι Μολοσσοί υποχώρησαν στο 2-2 χωρίς να έχουν πανηγυρίσει στο σπίτι τους.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-29, 42-51, 53-59

Διαιτητές: Τσίγας-Ζέρβας

MetronGold Μολοσσοί (Χατζής): Βρασταμηνός 4, Κόρδας, Παλιόγλου, Ζήσης 6(1), Χατζηαγοράκης 2, Μελισσόβας 10, Μάκης 15(3), Μπαζάκας 8, Μάστορας, Μπάρπας 8

Α.Ε. Καναλακίου (Κοσμάς): Τσεκούρας, Παππάς, Καραγιάννης 6, Γείτονας 14(4), Σταύρου, Παπαζυγούρας 3, Τάσσος 7(1), Ζολώτας 10, Καρκαντέλος, Κολιούσης 2, Δούβλης 17