Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2023

Αίολος Αγυιάς-Βίκος Φalcons 73-69: Ηττήθηκε στο ντέρμπι στην Πάτρα ο Βίκος Φalcons

Στην Πάτρα φιλοξενήθηκε ο Βίκος Φalcons από τον πρωτοπόρο Αίολο Αγυιάς γνωρίζοντας την ήττα με 73-69. Αυτή ήταν η 3η ήττα σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια για τον Βίκο Φalcons στο φετινό πρωτάθλημα.

Κολσούζογλου με 20 πόντους ο καλύτερος παίκτης των Πατρινών με τους Παπαφωτίου και Χατζόπουλο να προσθέτουν από 14. Από τους φιλοξενούμενους 14 σημείωσε ο Τάταρης, 13 ο Βακουφτσής και από 11 Μαυρογιάννης και Χείλαρης.

Οι Γιαννιώτες δεν ξεκίνησαν καλά τον αγώνα με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω με 10-2 στο 4΄. Η συνέχεια ήταν πολύ καλύτερη καθώς η αντίδρασή τους ήταν άμεση με το επιμέρους 17-4 να τους φέρνει μπροστά με 19-14 στο 10΄.

Η άμυνα ζώνης του coach Διαμαντάκου έκανε τη διαφορά στη συνέχεια με τον Βίκο οδηγούμενος από τον πολύ καλό Μαυρογιάννη να χτίζει διαφορά 6 πόντων στο 12΄ (27-21). Η ευστοχία πίσω από τα 6.75 (6 τρίποντα στο ημίχρονο) τους έφερε ακόμα και στο +12. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 48-41 υπέρ των φιλοξενούμενων με τον Βακουφτσή να μετρά 11 πόντους με 3 εύστοχα τρίποντα.

Με τον Τάταρη να κάνει καλή δουλειά στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου ο Βίκος Φalcons παρέμενε μπροστά με 54-47 στο 24΄. Η ομάδα της Πάτρας απάντησε και μέχρι το 30΄ με επιμέρους 11-2 είχε προσπεράσει με 58-56.

Ο Αίολος Αγυιάς κρατούσε τα ηνία στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου (63-58 στο 33΄) και διατηρήθηκε μπροστά και στη συνέχεια (68-63 στο 38΄). Με 2/2 βολές του Θανόπουλου το σκορ έγινε 70-63 με τον Τσιλούλη να μειώνει άμεσα σε 70-65. Ο Χατζόπουλος έστειλε την ομάδα του στο +7 (72-65) με 30΄΄ να απομένουν για το φινάλε. Το τελικό σκορ ήταν το 73-69 με τον Αίολο Αγυιάς να ανεβαίνει στο 5-1 και τον Βίκο Φalcons να υποχωρεί στο 3-3.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 41-48, 58-56, 73-69

Διαιτητές: Τζίμης-Αργυρούδης-Χριστοδουλάκης

Αίολος Αγυιάς (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 14, Νιφόρας 6, Κολσούζογλου 20, Θανόπουλος 9(1), Φραντζής 6, Παπαφωτίου 14(2), Παπανδρεόπουλος 4, Χριστόπουλος, Αλαφοδήμος, Καραπιπέρης

Βίκος Φalcons (Διαμαντάκος-Κουγιουμτζίδης): Χείλαρης 11(2), Μόρας 5, Βακουφτσής 13(3), Αναγνωστάκης 7(1), Μαυρογιάννης 11, Τσιλούλης 4, Πάτρας 4, Τάταρης 14,

φωτο: matchnews.gr