Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023

Παναχαϊκή-ΑΓΣ Ιωαννίνων 93-52: Δεν κατάφερε να είναι ανταγωνιστικός στην Πάτρα

Την 3η ήττα του σε ισάριθμους αγώνες γνώρισε ο ΑΓΣ Ιωαννίνων σήμερα το απόγευμα στην έδρα της Παναχαϊκής με 93-52.

Τσατάλας με 18 πόντους και Λούντζης με 13 οι δύο διψήφιοι των Γιαννιωτών. Οι απουσίες ήταν ξανά αρκετές για τον coach Ασπρούδη με Μητρόπουλο, Καλαϊτζή, Τζοβάρα και Παππά να παραμένουν εκτός. Νικολάου με 16, Μπαλής με 14, Μανωλάκης με 13 και Γκόβας με 11 οι πρωταγωνιστές των Πατρινών.

Ήδη από την πρώτη περίοδο ο ΑΓΣ Ιωαννίνων είχε μείνει πίσω με διψήφια διαφορά (24-12 στο 10΄) ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο 43-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Παναχαϊκή ήταν κυρίαρχη καθώς με επιμέρους 27-15 ανέβασε τη διαφορά σε επίπεδα απλησίαστα. Το τελικό 93-52 έδωσε στην Παναχαϊκή την πρώτη νίκη της σεζόν με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων να υποχωρεί στο 0-3.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 43-27, 70-42, 93-52

Διαιτητές: Μαυρέλης-Τζιμινίδης-Αυγερινός

Παναχαϊκή (Γκοργκόλης): Γκόβας 11(3), Μοσχοβάκης 9(1), Γιαννικόπουλος 9(1), Μπαλής 14, Καλογιάννης 8(2), Νικολάου 16(1), Μανωλάκης 13, Σάλαϊ 8(1), Βανδώρος 4, Αργυρόπουλος 1, Χρυσανθόπουλος

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Τασουλής 2, Ματσάγγας 4, Τσαταλάς 18(3), Λούντζης 13, Μητρόπουλος , Σταθόπουλος 6(1), Πετρίδης 2, Δόσης, Θεοδωρόπουλος 4, Ντούμας 3, Τούλιας, Σαββίδης