Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2023

Παναχαϊκή-Ιόνιος Κέρκυρας 90-72: Δεν τα κατάφερε στην έδρα της φορμαρισμένης Παναχαϊκής ο Ιόνιος

Δύσκολα για ένα ημίχρονο κατάφερε να βάλει ο Ιόνιος Κέρκυρας στην Παναχαϊκή καθώς στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και με επιμέρους 39-28 έφτασαν στη νίκη με 90-72.

Βαζούκης και Στεμπάρης σημείωσαν 14 πόντους από την ομάδα της Κέρκυρας, 13 πρόσθεσε ο Wilson και από 11 και 10 αντίστοιχα Κατσαρός και Εφέπουλος. Νικολάου με 21 και Γκόβας με 20 οι καλύτεροι από την Παναχαϊκή με τον Μανωλάκη να προσθέτει 12 και τον Μοσχοβάκη 10.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ιόνιος κατάφερε να ανταπεξέλθει στο καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων (18-8 στο 5΄) και με σερί 10-0 να ισοφαρίσει σε 18-18. Ισόπαλες συνέχισαν οι ομάδες μέχρι και το 10΄ (21-21). Στη δεύτερη περίοδο ο Ιόνιος είχε και τα ηνία με 31-28 ενώ μέχρι και το 17΄ καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει (38-38). Οι γηπεδούχοι με επιμέρους 13-6 έκλεισαν το πρώτο μισό στο 51-44.

Στη συνέχεια του αγώνα η ομάδα του Γκοργκόλη άρχισε να επιβάλει το ρυθμό της φτάνοντας στο 70-54 στο 30΄ και εν συνεχεία στο τελικό 90-72.

Η 3η διαδοχική νίκη έφερε την Παναχαϊκή σε θετικό ρεκόρ (3-2) με τον Ιόνιο Κέρκυρας να υποχωρεί στο 2-3.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 51-44, 70-54, 90-72

Διαιτητές: Κιουλάφας-Γεωργόπουλος-Κονταξάκης

Παναχαϊκή (Γκοργκόλης): Γκόβας 20(3), Μοσχοβάκης 10(1), Γιαννικόπουλος 8, Κουτσούκος, Καλογιάννης 9(3), Νικολάου 21(2), Μανωλάκης 12, Βανδώρος 1, Αργυρόπουλος, Χρυσανθόπουλος, Σάλαϊ 9

Ιόνιος Κέρκυρας (Κοντογιάννης-Μακρής): Βαζούκης Ι. 14(2), Wilson 13, Κατσαρός 11(3), Στεμπάρης 14, Εφέπουλος 10(2), Δεϊμέζης 4, Σπίνουλας 2, Βαζούκης Φ., Παπαδόπουλος 2, Προβατίδης-Αμπντουλαχί 2, Μπιζιάνης