Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2023

ΠΑΣ Γιάννινα-Πύρρος Αρταίων 75-56: Κυρίαρχος με "όπλο" του την εξαιρετική άμυνα (vid)

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε σε μία άνετη επικράτηση με 75-56 επί του Πύρρου Αρταίων σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 3-2. Στο 2-3 υποχώρησε η ομάδα της Άρτας.

Κορυφαίος παίκτης των νικητών ο Γιαννόπουλος με 15 πόντους με τον Σταμέλο να έχει επίσης 15 και τον Τσίρμπα-Αναγνώστου να προσθέτει 13 όντας επίσης πολύ καλός. Από τους Αρτινούς 21 σημείωσε ο Δημητρίου με τον Κωσταππά να έχει 15.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 5-2 στην αρχή με τον Γκόλια με τρίποντο να ισοφαρίζει σε 5-5 και τον Μπουραντά να χρεώνεται από νωρίς με 2 φάουλ. Ο ΠΑΣ Γιάννινα με επιμέρους 8-2 και πρωταγωνιστή τον Γιαννόπουλο σε άμυνα και επίθεση βρέθηκε στο 13-7 με τον Πύρρο να απαντά με τους Δημητρίου να αναλαμβάνουν δράση περνώντας ακόμα και μπροστά με βραχεία κεφαλή (18-17). Το δεκάλεπτο έκλεισε το 19-18 υπέρ των κυανόλευκων μετά από καλάθι του Λυγούρα.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε εξ' ολοκλήρου στους παίκτες του Νίκου Πάνου που κυριάρχησαν στο παρκέ με την πίεση να αποδίδει καρπούς. Το 26-20 των πρώτων λεπτών έγινε 35-20 με τον ΠΑΣ να έχει κατορθώσει με επιμέρους 16-2 να φτάσει στο +15. Στο 17΄ η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα (38-24) με το ημίχρονο να κλείνει στο 41-26.

Στο 22΄ οι Γιαννιώτες βρισκόταν στο 49-28 με την άμυνα να συνεχίζει να κάνει τη διαφορά. Η 5άδα Μιχαήλ, Τσίρμπας-Αναγνώστου, Γιαννόπουλος, Σταμέλος και Ράπτης λειτούργησε υποδειγματικά και μέσα σε 5΄ ο ΠΑΣ Γιάννινα με επιμέρους 12-4 είχε φτάσει στο 53-30. Ο Δημητρίου προσπαθούσε να βοηθήσει τον Πύρρο να μείνει στο παιχνίδι (13 πόντοι) όμως αυτό δεν ήταν εύκολο με το σκορ στο 30΄ να είναι 64-36.

Η τελευταία περίοδος, με τη διαφορά να έχει ανοίξει πολύ, ήταν μία ιδανική ευκαιρία για τους δύο προπονητές προκειμένου να μοιράσουν το χρόνο συμμετοχής μεταξύ των παικτών. Στο 34΄ οι γηπεδούχοι παρέμεναν άνετα στην πρωτοπορία (69-44) φτάνοντας εύκολα στο τελικό 75-56.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 41-26, 64-36, 75-56

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος-Γκούμας

ΠΑΣ Γιάννινα (Πάνου): Γκόλιας 8(1), Φωτόπουλος, Μιχαήλ 1, Παδιός 1, Τσίρμπας-Αναγνώστου 13(1), Κοτζαμάνης 3(1), Μπουραντάς, Λυγούρας 8, Γιαννόπουλος 15, Κωνσταντούλας 2, Σταμέλος 15(1), Ράπτης 9(1)

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Δημητρίου Ζ. 9, Παπαρούνης 4, Γκούντας 2, Γιαννάκης, Χρήστου 3(1), Κατσαούνος, Κωσταπαππάς 15(2), Κοντός 2, Αθανασίου, Τσώλας, Δημητρίου Γ. 21