Σάββατο 4 Νοεμβρίου 2023

Πύρρος Αρταίων-Κρόνος Αγρινίου 58-54: Πρώτη εντός έδρας νίκη για τον Πύρρο Αρταίων

Πρώτη εντός έδρας νίκη και δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα για τον Πύρρο Αρταίων που επικράτησε σήμερα το απόγευμα στο Νέο Τ9 Άρτας με 58-54 του Κρόνου Αγρινίου.

Δημητρίου με 19 πόντους, Κωσταπαππάς με 16 και Γιαννάκης με 10 οι παίκτες που ξεχώρισαν από την ομάδα της Άρτας. Από τους Αγρινιώτες ο Κόκκιος είχε 20 με τον Παπαθανασόπουλο να ακολουθεί με 15.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωστικό με τον Πύρρο με τον Γιαννάκη να κάνει καλή δουλειά επιθετικά να βρίσκεται μπροστά με 18-16 στο 10΄. Οι Αρτινοί έχτισαν διαφορές 6-7 πόντων στη δεύτερη περίοδο με τον Κόκκιο όμως να κρατά σε κοντινή απόσταση τους φιλοξενούμενους και το ημίχρονο να κλείνει στο 29-25.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν σταθερά τα ηνία με τον Κωσταπαππά να ανεβάζει την απόδοσή του και τους Αγρινιώτες να μένουν ανταγωνιστικοί όντας στο -3 στο 30΄ (42-39). Στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά ανέλαβε δράση ο Δημητρίου έχοντας 8 πόντους βοηθώντας την ομάδα του να βρεθεί στο 50-43. Ο Κρόνος με σερί 6-0 μείωσε σε απόσταση βολής (50-49) εκμεταλλευόμενος στο έπακρο τα λάθη των γηπεδούχων. Στο 39΄ ο Πύρρος όντας εύστοχος στις βολές ήταν μπροστά με 55-50 κρατώντας μέχρι και τη λήξη την πρωτοπορία παίρνοντας τη νίκη με 58-54.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 29-25, 42-39, 58-54

Διαιτητές: Καννής-Γκούμας

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς-Λεμονιάς): Κοντός, Γιαννάκης 10(1), Γκούντας 8(1), Δημητρίου Ζ. 2, Κατσαούνος 3, Κωσταπαππάς 16(2), Δημητρίου Γ. 19(1), Τσώλας, Χρήστου

Κρόνος Αγρινίου (Παπαθανασόπουλος-Μπουρνάζος): Κόκκιος 20(2), Παπαθανασόπουλος Δ. 3, Παγιας 4, Μαυροφρύδης, Παπαθανασόπουλος Ι. 15(3), Κατερινόπουλος 2, Γκρίζης 8(2), Τσέπας 2