Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2023

Λέων Κέρκυρας-Κερκυραϊκός 56-54: Έσπασε το "ρόδι" ο Λέων

Μεγάλο ντέρμπι στην Κέρκυρα με τον Λέοντα να υποδέχεται τον Κερκυραϊκό και στο φινάλε να επικρατεί με 56-54 με τον Τσενεμπή να βάζει το νικητήριο τρίποντο και τον νεαρό Τρικαλιώτη με 0/2 βολές να χάνει την ευκαιρία να ισοφαρίσει το παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους.

Στεργίου με 14 πόντους και Γαρνέλης με 11 οι δύο διψήφιοι από την ομάδα του coach Γιώργου. Από τον Κερκυραϊκό ο Ρουμελιώτης σημείωσε 18 πόντους.

Οι παίκτες του coach Μούτσου είχαν στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου την πρωτοπορία (15-10 στο 10΄) καταφέρνοντας μάλιστα να ανοίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (27-19 στο 20΄).

Στην τρίτη περίοδο ο Λέων άρχισε να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση σημειώνοντας 5 τρίποντα με τους Γαρνέλη, Στεργίου και Χονδρογιάννη να είναι καθοριστικοί. Το 26-14 επιμέρους σκορ έφερνε τις δύο ομάδες στο 43-43 στο 30΄. Με τον Κερκυραϊκό να προηγείται με 54-53 ο Τσενεμπής έβαλε το μεγάλο σουτ στα 18΄΄ πριν το τέλος φέρνοντας την ομάδα του στο 56-54. Ο νεαρός Τρικαλιώτης είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση όμως είχε 0/2 βολές με τον Λέοντα να φτάνει έτσι στην πρώτη του φετινή νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 19-27, 43-43, 56-54

Διαιτητές: Ρούγκας-Μπουχαγιάρ

Λέων Κέρκυρας (Γιώργος-Περούλης): Στεργίου Σ. 2, Στεργίου Λ. 14(2), Σέκας 7(1), Τζιανούμης 6, Γαληνάκης 1, Τσενεμπής Γ. 6(1), Βλασερός, Γαρνέλης 11(2), Χονδρογιάννης 9(1)

Κερκυραϊκός (Μούτσος): Τρικαλιώτης 4, Πετρόπουλος 5(1), Αλαμάνος 1, Πέττας 4, Αθανασίου 9(2), Περατινός, Μπάρκας 4, Μητρόπουλος 9, Παπαβλασόπουλος, Ρουμελιώτης 18