Τετάρτη 1 Νοεμβρίου 2023

Προμηθέας 2014-IBC 87-71: Πρώτη φετινή ήττα από τον ενισχυμένο Προμηθέα

Εκτός έδρας ήττα με σκορ 87-71 γνώρισε το IBC σήμερα το βράδυ στο Promitheas Park από τον ενισχυμένο, με παίκτες της ανδρικής ομάδας, Προμηθέα 2014 στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 2η αγωνιστική στον 1ο όμιλο της National League 2.

Οι Πατρινοί από τη δεύτερη περίοδο και μετά κυριάρχησαν όντας το απόλυτο αφεντικό στο παιχνίδι κατακτώντας την πρώτη τους φετινή νίκη. Το IBC από την άλλη γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα. Μάντζιος με 18 πόντους και Γκουντουβάς με 11 οι καλύτεροι των Γιαννιωτών με τους οποίους πραγματοποίησε το ντεμπούτο του ο Radivojevic έχοντας 10. Την ομάδα της Πάτρας ενίσχυσαν με την παρουσία τους Μπαζίνας, Καραγιαννίδης, Πλώτας και Λάγιος δίνοντας έξτρα ώθηση και διαφορετική διάσταση στο παιχνίδι της. 12 πόντους σημείωσε ο Καραγιάννης, από 10 είχαν ο Γιαννιώτης Νίκος Βασιλείου, όπως και οι Σοϊλεμτζίδης, Πρέκας, Λάγιος και Πλώτας.

Ζώτος, Τσίρμπας-Αναγνώστου, Radivojevic, Γκουντουβάς και Μάντζιος ήταν οι 5 που επέλεξε ο Γιάννης Παπαδόπουλος να εκκινήσουν το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι με πίεση σε όλο το γήπεδο δυσκόλεψαν το IBC στην αρχή του αγώνα και προηγήθηκαν με 6-0 στο 1΄με τον Καραγιαννίδη να προσφέρει και ένα εντυπωσιακό poster κάρφωμα. Ο Προμηθέας διατηρούσε το προβάδισμα στη συνέχεια (9-2) με το IBC με σερί 6-0 να μειώνει στον πόντο 9-8. Οι Πατρινοί τιμώρησαν τις αμυντικές αδράνειες των Γιαννιωτών φτάνοντας σε double score (16-8) μετά από 7-0 σερί. Το +10 έφερε έναν γρήγορο προβληματισμό (20-10) όμως η άμυνα ζώνης μπλόκαρε τους γηπεδούχους με το IBC μέχρι και το φινάλε του δεκαλέπτου με επιμέρους 11-2 να μειώνει στον πόντο (22-21 στο 10΄). Η αφύπνιση του Μάντζιου επιθετικά σε συνδυασμό με τον καλό από το ξεκίνημα του αγώνα Γκουντουβά ήταν φωτεινά σημεία για τους φιλοξενούμενους.

Με ένα πολύ όμορφο καλάθι ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος με τον Radivojevic να κόβει στην πλάτη του αντιπάλου και τον Πολύζο να βλέπει την πάσα μοιράζοντας την ασίστ (23-22). Μέχρι και το 13΄ ο Προμηθέας βρήκε πολύ γρήγορα τις λύσεις κυριαρχώντας απόλυτα στο παρκέ και με σερί 13-0 έφτασε στο +12 (35-23). Το IBC έμεινε χωρίς καλάθι για 5΄ ενώ σαν να μην έφτανε αυτό ο coach Παπαδόπουλος είδε τον Ζώτο να γυρνά τον αστράγαλό του βγαίνοντας νοκ άουτ από τη συνέχεια του αγώνα. Ο Πολύζος με follow έδωσε τέλος στην επιθετική αφλογιστία της ομάδας του μειώνοντας σε 37-25 όμως το IBC αδυνατούσε να βρει εύκολους πόντους. Ένα καλάθι και φάουλ του Μάντζιου (άστοχος στη βολή) φάνηκε να ανεβάζει ψυχολογικά τους φιλοξενούμενους όμως ήρθαν δύο συνεχόμενα τρίποντα του Προμηθέα, το πρώτο μάλιστα υπό τρομερά δύσκολες συνθήκες στη λήξη της επίθεσης, για να τον φέρουν στο 44-27. Ο Βασιλείου με νέο σουτ από την περιφέρεια έδωσε στην ομάδα του αέρα 20 πόντων (47-27 στο 19΄). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 47-30 μετά από τρίποντο του Πολύζου με τη δεύτερη περίοδο να ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα του Σκροπολίθα καθώς το επιμέρους σκορ ήταν 25-9.

Η επιστροφή του Καραγιαννίδη στο παρκέ δυσκόλεψε το IBC με τον ψηλό των Πατρινών με 8 συνεχόμενους δικούς του πόντους και εντυπωσιακά καρφώματα να κρατάει την ομάδα του άνετα στην πρωτοπορία (55-36). Ο Γκουντουβάς από την άλλη άρχισε να "ζεσταίνεται" από την περιφέρεια με 2/2 τρίποντα από το ίδιο σημείο. Στο 25΄ οι παίκτες του coach Σκροπολίθα συνέχιζαν να προπορεύονται σταθερά μεγάλη διαφορά (61-39). Στο 30΄ το σκορ ήταν στο 71-47 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο 34΄ το σκηνικό δεν είχε αλλάξει με τον Προμηθέα να βρίσκεται στο 77-56. Το IBC με σερί 5-0 μείωσε σε 77-61 όμως και πάλι οι γηπεδούχοι βρήκαν τις απαντήσεις. Ο Μάντζιος είχε 11 πόντους στην τελευταία περίοδο με το τελικό σκορ να είναι το 87-71 και τις δύο ομάδες πλέον να έχουν το ίδιο ρεκόρ, 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 47-30, 71-47, 87-71

Διαιτητές: Τζιμινίδης-Κατσέλη-Μπερέτσος

Προμηθέας 2014 (Σκροπολίθας): Σοϊλεμετζίδης 10(2), Πρέκας 10(2), Λάγιος 10(1), Αδαμόπουλος 5, Βλάσσης 4, Γοργότσης 1, Βασιλείου 10(2), Χρονόπουλος 7(1), Καραγιαννίδης 12, Πλώτας 10(1), Παπαδόπουλος, Μπαζίνας 8(1).

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Ζώτος 4, Ιωαννίδης, Κουλουμπής 2, Πολύζος 7(1), Radivojevic 10(1), Μάντζιος 18(1), Χίντζιος 3(1), Γκουντουβάς 11(2), Δάσκαλος 2, Μπαρτζώκας 5, Πετσίτης 2, Τσίρμπας-Αναγνώστου 7(1)