Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023

ΠΑΣ Γιάννινα WBC-Ελευθερία Μοσχάτου 61-66: Γλίστρησε η νίκη μέσα από τα χέρια...

Απίστευτη κι όμως αληθινή η εξέλιξη του αγώνα ανάμεσα σε ΠΑΣ Γιάννινα WBC και Ελευθερία Μοσχάτου με τις γηπεδούχες να βρίσκονται μέχρι και το 39΄ κοντά σε μία μεγάλη νίκη όμως την αθηναϊκή ομάδα να κάνει την ανατροπή και να φεύγει τελικά με το διπλό με 66-61 από το Νέο Κλειστό Γυμναστήριο.

10-0 σερί έτρεξε η Ελευθερία Μοσχάτου στα τελευταία 2 αγωνιστικά λεπτά παίρνοντας το ροζ φύλλο από τα χέρια του ΠΑΣ Γιάννινα.

Από την ομάδα του Σταύρου Νανάκου η 19χρονη Δαμουλάκη έκανε ώριμο παιχνίδι με 7 πόντους, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 3 κλεψίματα όντας η καλύτερη. Πρώτη σκόρερ η Markovic με 15 έχοντας ακόμα 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ με την Wilkinson να ακολουθεί με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 τάπες και 2 κλεψίματα. 10 πόντους και 4 ριμπάουντ είχε η Πηλακούτα. 19 πόντους, 6 ριμπάουντ είχε η Πάγκαλος από το Μοσχάτο, 15 και 5 ριμπάουντ η Zec, 14 και 8 ριμπάουντ η Bickle με την Σπαθάρου να είναι η παίκτρια που έκανε τη διαφορά στο φινάλε βάζοντας το σουτ της προσπέρασης και έχοντας συνολικά 6 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα.

Πολύ καλό ξεκίνημα αμυντικά για τον ΠΑΣ που είχε στα πρώτα 2΄ ήδη 2 κλεψίματα ενώ λίγο αργότερα είχε και τα ηνία με 7-4 μετά από τρίποντο της Asberry. Στο 7'  οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (9-9) με τις γηπεδούχες με την καλή τους άμυνα να έχουν υποχρεώσει την Ελευθερία Μοσχάτου σε 6 λάθη. Οι Γιαννιώτισσες με μακρινά σουτ από τις Markovic και Wilkinson έχτισαν μικρή διαφορά 4 πόντων (15-11) όμως ένα αυστηρό φάουλ με το οποίο χρέωσαν οι διαιτητές την Αμερικανίδα ψηλή την ανάγκασαν να καθίσει στον πάγκο με 2 προσωπικά. Μαρίνη και Markovic συνεργάστηκαν άψογα με τη δεύτερη με τέλεια εκτέλεση να διαμορφώνει στο σκορ της περιόδου (17-13).

Με την ίδια συγκέντρωση συνέχισε στην εκκίνηση του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΠΑΣ με την Markovic να φτάνει τους 7 πόντους και την Πηλακούτα με καλάθι και φάουλ (άστοχη στη βολή) να δίνει αέρα 6 πόντων στην ομάδα της (22-16). Η σούπερ άμυνα σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο είχε σαν αποτέλεσμα η Ελευθερία να φτάσει ήδη σε 14΄ αγωνιστικά  λεπτά τα 12 λάθη ενώ την ίδια ώρα με τις ψηλές, Πηλακούτα και Markovic, να κάνουν τη δουλειά επιθετικά στο low post ο ΠΑΣ βρισκόταν μπροστά με 27-19. Μετά το time out η Ελευθερία Μοσχάτου δυνάμωσε την άμυνά της και παράλληλα εκμεταλλεύτηκε το bonus των βολών ισοφαρίζοντας με σερί 8-0 σε 27-27 στο 18΄. Μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου ο ΠΑΣ ήταν άστοχος στις βολές (1/4 η Μαρίνη) όμως κατάφερε με buzzer beater της πολύ καλής Πηλακούτα (8 πόντοι, 4 ριμπάουντ) να έχει την πρωτοπορία με 30-28 στο 20΄.

Μία από τις πρωταγωνίστριες του πρώτου ημιχρόνου, η Πηλακούτα, χρεώθηκε με το 4ο φάουλ προκαλώντας πονοκέφαλο στον coach Νανάκο ο οποίος πάντως είδε την ομάδα του να διατηρεί την πρωτοπορία με 38-33 με τη Δαμουλάκη να έχει μοιράσει 5 ασίστ. Η Wilkinson έκανε σπουδαία δουλειά στους αιθέρες με 2 τάπες και 4 ριμπάουντ ενώ στη συνέχεια με σουτ από το high post έκανε το 42-35. Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν το +8 (44-36) με τον coach Νανάκο να γυρνά την άμυνα σε ζώνη και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 46-39.

Με τη Δαμουλάκη να συνεχίζει να κοντρολάρει το ρυθμό ιδανικά επιθετικά για τον ΠΑΣ Γιάννινα το σκορ ήταν στο 52-44 στο 34΄. Σε κάθε προβληματισμό που προσπαθούσε να βάλει η αθηναϊκή ομάδα ο ΠΑΣ είχε τις απαντήσεις στέλνοντας τη διαφορά στο 36΄ για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (56-46). Η ομάδα της coach Χατζηδάκη εκμεταλλευόμενη κάποιες αμυντικές αδράνειες των γηπεδούχων με επιμέρους 9-3 μείωσε σε 59-55 στα 2:28 πριν το τέλος. Η Σαρηγιαννίδου με floater έκανε το 61-55 όμως στην αμέσως επόμενη φάση αποβλήθηκε με 5 φάουλ. Η αρχηγός έγινε η δεύτερη παίκτρια του ΠΑΣ μετά την Πηλακούτα που αποβάλλονταν.

Οι Γιαννιώτισσες έδειξαν "αυτοκτονικές τάσεις" καθώς με φτηνά λάθη έβαλαν ξανά στο παιχνίδι την Ελευθερία Μοσχάτου που ισοφάρισε σε 61-61 στα 1:18 για το φινάλε. Η Σπαθάρου εκτέλεσε ανενόχλητη από την περιφέρεια βάζοντας την ομάδα της για πρώτη φορά μπροστά μετά το ξεκίνημα του αγώνα (64-61). Στις επόμενες κατοχές ο ΠΑΣ αστόχησε με Markovic αρχικά και με την Asberry εν συνεχεία στο τρίποντο ισοφάρισης με την Πάγκαλος με 2/2 βολές σφραγίζει το τελικό 66-61.