Σάββατο 7 Οκτωβρίου 2023

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου-Ioannina WBC 63-37: Πρεμιέρα με ήττα στη Θεσσαλονίκη για το Ioannina WBC

Με ήττα με σκορ 63-37 ξεκίνησε τη φετινή του προσπάθεια στην Α2 Γυναικών το Ioannina WBC στη Θεσσαλονίκη από την Αναγέννηση Νέου Ρυσίου. Η ομάδα του Θοδωρή Τσιρώνη βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο και ήταν αναγκασμένη να κυνηγά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Γιωτίτσα και Φαγογένη σημείωσαν από 7 πόντους για το Ioannina WBC που δεν είχε καμία διψήφια παίκτρια. Από τις νικήτριες η Δημητροπούλου είχε 15 πόντους και η Στεργίου 12.

Οι φιλοξενούμενες είχαν θέματα επιθετικά από το ξεκίνημα του αγώνα μένοντας πίσω στο σκορ στο 10΄ με 15-5. Το ημίχρονο έκλεισε στο 27-15 υπέρ της Αναγέννησης Νέου Ρυσίου.

Το 21-10 επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου δεν άφηνε πολλά περιθώρια στις Γιαννιώτισσες με το τελικό σκορ να είναι 63-37.

Την επόμενη αγωνιστική το Ioannina WBC θα υποδεχθεί στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο τον Πιερικό Αρχέλαο.

Τα δεκάλεπτα: 15-5, 27-15, 48-25, 63-37

Διαιτητές: Καντζουρίδης-Γκαντίδης Θ.

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου (Μαυρίδης): Τζήμου 5, Στεργίου 12(1), Γράψα Ευτ. 5, Σταμπή 7(1), Καζαντζή 5, Αντωνίου 2, Κουλακιώτη 6, Ντολοπούλου 2, Γράψα Ευαγ., Δημητροπούλου 15(1), Κανέλλογλου, Αλασχκάρ 4

Ioannina WBC (Τσιρώνης): Τσακτσίρα 6, Μπαρτζώκα 4, Κρητικού 4(1), Γιωτίτσα 7, Δημητριάδου 2, Βλάχβεη, Φαγογένη 7(1), Καλαντζή 3(1), Μπεκρή, Ρίζου 2, Δημοπούλου 2, Παπαδιά