Σάββατο 21 Οκτωβρίου 2023

Τρίκαλα Basket-Βίκος Φalcons 64-52: Ήττα στο ντέρμπι για τον Βίκο Φalcons

Δεν τα κατάφερε ο Βίκος Φalcons απέναντι στα Τρίκαλα Basket γνωρίζοντας την ήττα με 64-52 σήμερα το απόγευμα σε παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της National League 1.

Πάτρας με 17 πόντους ο μοναδικός διψήφιος από την ομάδα των Ιωαννίνων που έμεινε αρκετά χαμηλά στην επίθεση. Νέσης με 17, Αναγνωστόπουλος με 14 και Τσιαβές με 13 οι 3 που έκαναν τη μεγαλύτερη ζημιά στους φιλοξενούμενους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν βρισκόμενοι μπροστά με double score στο 10΄ (26-13). Ο Βίκος Φalcons βελτίωσε σταδιακά την απόδοσή του καταφέρνοντας με επιμέρους 18-8 και καλή άμυνα να βρίσκεται στο -3 στο 20΄ (34-31).

Η τρίτη περίοδος ανήκε στους Τρικαλινούς οι οποίοι οικοδόμησαν εκ νέου διψήφια διαφορά στο 30΄ (55-42) φτάνοντας τελικά στη νίκη με 64-52 κάνοντας το 2Χ2 στο πρωτάθλημα. Ο Βίκος Φalcons γνώρισε την πρώτη του ήττα και την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχθεί τον Εθνικό Λιβαδειάς στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο Ιωαννίνων.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 34-31, 55-42, 64-52

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Καντερές-Δικταπανίδης

Τρίκαλα Basket (Φόρος): Βαβάτσικος 8, Τσιαβές 13(3), Αναγνωστόπουλος 14, Νέσης 17(3), Μπουργάνος 6(2), Ουάμπα, Κολότσιος 3(1), Αργυρούλης, Τζόκας 3(1), Πρεμέτης.

Βίκος Φalcons (Τσουκανέλης-Κουγιουμτζίδης): Μαυρογιάννης 3(1), Τσιλούλης 8, Τάταρης 6, Ντόβας 3(1), Αναγνωστάκης 7, Πάτρας 17(1), Μόρας, Βακουφτσής 8(1).

φωτο: Νίκος Ζήνας-Βίκος Φalcons ΒC