Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023

Κένταυροι Κέρκυρας-Πύρρος Αρταίων 64-73: Με "όργια" Κωσταπαππά έφυγε με το ροζ φύλλο από την Κέρκυρα ο Πύρρος

Με τον Κώστα Κωσταπαππά να σταματά στους 46 πόντους με 10 εύστοχα τρίποντα ο Πύρρος Αρταίων πέρασε άνετα από την Κέρκυρα επικρατώντας με 73-64 των Κενταύρων Κέρκυρας κατακτώντας την πρώτη νίκη της σεζόν.

Από τους Κερκυραίους 13 σημείωσε ο Παραμυθιώτης και 11 ο Κάντας. Ο Γιώργος Κωσταπαππάς είχε στη 12άδα του 5 παίδες και 2 εφήβους.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν βάλει στέρεες βάσεις νίκης ήδη από το ημίχρονο όταν και προηγήθηκαν με +17 (39-22). Στην τρίτη περίοδο συνέχισαν να κυριαρχούν με το σκορ στο 30΄ να είναι 60-43 και το τελικό 73-64 να τους δίνει την πρώτη νίκη. Ο Κένταυρος γνώρισε τη δεύτερη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 9-20, 22-39, 43-60, 64-73

Διαιτητές: Θώμος Ν.-Γκούμας

Κένταυροι Κέρκυρας (Παπαϊωάννου): Λινοσπόρης, Γουστέρης 3, Σκενδέρης 2, Πολάτος, Καραδανίδης 4, Γιαννούσης 9, Αναγνώστης 9, Κάντας 2, Μπατσομίτης 6, Κάντας Σ. 11(1), Παραμυθιώτης 13, Χονδρογιαννής 5

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Δημητρίου Ζ. 8, Ζήσης, Παπαρούνης, Γιαννάκης 2, Κατσαούνος 4(1), Κωσταπαππάς 46(10), Αθανασίου, Δημητρίου Γ. 5, Χρήστου 2, Κοντός 3, Σιδεράκης, Τσώλας 3