Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2023

ΠΑΣ Γιάννινα WBC: Φιλική ήττα από τον Ολυμπιακό

Το πρώτο από τα δύο συνεχόμενα προγραμματισμένα φιλικά παιχνίδια με τον Ολυμπιακό έδωσε σήμερα το μεσημέρι στο Νέο Κλειστό Γυμναστήριο ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC με τις "ερυθρόλευκες" να επικρατούν με 80-59.

Άκρως ανταγωνιστικός ήταν ο ΠΑΣ Γιάννινα WBC σχεδόν μέχρι το τέλος με τη διαφορά να ξεφεύγει ουσιαστικά στα τελευταία 3΄ του αγώνα.

Χωρίς ιδιαίτερο επιθετικό ρυθμό οι δύο ομάδες στα πρώτα 5΄ κάτι φυσιολογικό καθώς βρίσκονται ακόμα σε περίοδο προετοιμασίας. Οι γηπεδούχες είχαν βραχεία κεφαλή με 6-5 στο 5΄ με τη Σαρηγιαννίδου λίγο μετά με τρίποντο να δίνει προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα της (10-5) και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 14-12.

ΠΑΣ Γιάννινα και Ολυμπιακός παρέμεναν κοντά στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου με τις φιλοξενούμενες με επιμέρους 14-8 να έχουν την πρωτοπορία με 26-22 στο 14΄. Λίγο μετά οι "ερυθρόλευκες" με δύο εύστοχα μακρινά σουτ έχτισαν διαφορά 9 πόντων (32-23). Το ημίχρονο έκλεισε στο 39-30.

Με μεγάλη ευστοχία ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό που έφτασε στο 49-34 στο 24΄ αναγκάζοντας τον coach Νανάκο να καλέσει το time out. Με την άμυνα να δυναμώνει, κάνοντας τη διαφορά, ο ΠΑΣ με επιμέρους 16-4 μείωσε στους 3 (53-50) με το σκορ στο 30΄ να γίνεται 55-50.

Οι γηπεδούχες παρέμεναν σε απόσταση αναπνοής στο 34΄ (58-54) με τον Ολυμπιακό με επιμέρους 7-2 να πηγαίνει ξανά στο +9 (65-56) περίπου 5΄ πριν το τέλος. Στο 38΄ η διαφορά παγιώθηκε άνω των 10 πόντων με το τελικό σκορ να είναι το 80-59.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για αύριο το μεσημέρι στις 14:00 στο δεύτερο σερί φιλικό παιχνίδι το οποίο θα δώσουν μέσα σε δύο μέρες.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 30-39, 50-55, 59-80