Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου 2023

Λιθουανία-Ελλάδα 92-67: Οδυνηρή ήττα και αποκλεισμός

Οδυνηρή ήττα για την Εθνική Ελλάδος με 92-67 από τη Λιθουανία, ένα αποτέλεσμα που σήμανε και τον αποκλεισμό του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η Ελλάδα έμεινε πίσω στο ξεκίνημα με 7-0 όμως με πρωτεργάτη τον Γουόκαπ αλλά και τον Λαρεντζάκη που ήρθε από τον πάγκο κατάφερε να προσπεράσει με 18-13. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-20.

Η Ελλάδα κατάφερε να έχει τα ηνία στο δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ στο 16΄ να είναι 35-27 και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 43-39 υπέρ της Εθνικής.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν μουδιασμένο από πλευράς Ελλάδας με τους Λιθουανούς με επιμέρους 15-5 να παίρνουν τα ηνία με 54-48. Η Λιθουανία στο 30΄ βρισκόταν μπροστά με 64-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ελλάδα δεν είχε απαντήσεις με τους Λιθουανούς με τρομερή ευστοχία πίσω από τα 6.75 (σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου) και με επιμέρους 28-9 να φτάνουν στο τελικό 92-67 παίρνοντας το εισιτήριο για την 8άδα.

Την Κυριακή στις 11:40 η Ελλάδα θα δώσει το τελευταίο της παιχνίδι στη διοργάνωση απέναντι στο επίσης αποκλεισμένο Μαυροβούνιο.