Κυριακή 3 Σεπτεμβρίου 2023

Ελλάδα-Μαυροβούνιο 69-73: Ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις στο Παγκόσμιο Κύπελλο με ήττα

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο η Εθνική Ελλάδος με 73-69 από το Μαυροβούνιο καταλαμβάνοντας τη 15η θέση.

Σε ένα παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε κίνητρο μιας και είχαν αποκλειστεί από τη συνέχεια το Μαυροβούνιο ήταν αυτό το οποίο είχε τα ηνία από το ξεκίνημα του αγώνα βρισκόμενο στο ημίχρονο μπροστά με 36-30.

Οι Μαυροβούνιοι ξέφυγαν με διψήφια διαφορά στο 25΄ (46-34) με την Ελλάδα να το μαζεύει με σερί 6-0 στο 46-40. Στο 30΄ το σκορ ήταν 50-42. Στην τελευταία περίοδο παρά την προσπάθεια των παικτών του Δημήτρη Ιτούδη που έφτασαν μέχρι το -4 (62-58 στο 37΄) οι Μαυροβούνιοι ήταν ψύχραιμοι στην τελική ευθεία φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 73-69.