Πέμπτη 13 Ιουλίου 2023

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20: Κυρίαρχη πρόκριση στα ημιτελικά με σούπερ Μαντζούκα

Στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 προκρίθηκε η Ελλάδα επικρατώντας με 87-61  της Τουρκιάς σε παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα το βράδυ στο Ηράκλειο.

Εκ των πρωταγωνιστών του αγώνα ο Λευτέρης Μαντζούκας που σε 39:18 σημείωσε 25 πόντους (3/8 τρίποντα, 7/10 δίποντα, 2/3 βολές), κατέβασε 5 ριμπάουντ, μοιράζοντας και 2 ασίστ.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρότι βρέθηκε να κυνηγά την Τουρκία στο πρώτο δεκάλεπτο (22-14 στο 10΄) άρχισε σταδιακά να βελτιώνεται. Στο 11΄ το σκορ ήταν στο 26-14 με τους παίκτες του coach Παπαδόπουλου με επιμέρους 29-11 να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά με 43-37.

Στο 25΄ η Ελλάδα οικοδόμησε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (54-44) με το σκορ στο 30΄ να γίνεται 63-47 και τους Έλληνες διεθνείς να επιβάλλουν απόλυτα το παιχνίδι τους.

Οι οικοδεσπότες της διοργάνωσης δεν άφησαν κανένα περιθώριο αμφισβήτησης μέχρι και το τέλος με το 87-61 να τους στέλνει στα ημιτελικά. Επόμενος αντίπαλος θα είναι η Γαλλία με το παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 37-43, 47-63, 61-87

Διαιτητές: Zurapovic-Gedvilas-Sanchez

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 6,Καλαϊτζάκης 9(1), Μαντζούκας 25(3), Νεόφυτος 2, Ζορμπάς, Μερμίγκης 4, Ναυπλιώτης, Οικονομόπουλος 9 (1), Πλώτας 15 (3), Σταυρακόπουλος 3 (1), Ζούγρης 14 (10ρ.)