Τρίτη 20 Ιουνίου 2023

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων: Ήττα στην πρεμιέρα από το ισχυρό Περιστέρι για τον ΑΓΣΙ

Πρεμιέρα σήμερα το απόγευμα για τον ΑΓΣΙ στο 50ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων που διεξάγεται στα Τρίκαλα με το ισχυρό Περιστέρι να είναι ο πρώτος αντίπαλος και το τελικό σκορ να είναι 72-39 υπέρ της αθηναϊκής ομάδας.

Το Περιστέρι προηγήθηκε με 8-0 στο 3΄ με πρωταγωνιστή τον Αλεξάκη που είχε ήδη 6 πόντους. Ο ΑΓΣΙ ψαχνόταν επιθετικά με τον Ντούμα περίπου στο 5΄ με 2/2 βολές να ανοίγει λογαριασμό για τους Γιαννιώτες (10-2). Το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι του ΑΓΣΙ ήρθε με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Μπόλη μετά από τρομερή baseball πάσα του Ντούμα. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι επέβαλλαν το ρυθμό τους με το σκορ στο 10΄ να είναι 19-7. Ντούμας με 5 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ ο καλύτερος σε αυτό το δεκάλεπτο με την ομάδα του να είναι άστοχη με μόλις 2/16 σουτ.

Οι Γιαννιώτες προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ όμως δεν ήταν εύκολο με το Περιστέρι να σημειώνει συνεχόμενους πόντους στο ζωγραφιστό (31-13 στο 14΄). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 46-15 με το Περιστέρι να έχει 20/35 δίποντα.

Η άμυνα ζώνης ήταν το διαφορετικό στοιχείο στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με τη διαφορά πάντως να έχει παγιωθεί σε υψηλά επίπεδα (53-24 στο 25΄). Στο 30΄ το σκορ ήταν 62-28. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και μία καλή ευκαιρία να μοιραστεί ο χρόνος συμμετοχής μεταξύ και των 12 αθλητών. Τελικό σκορ 72-39 με τον ΑΓΣΙ να κοιτά το επόμενο παιχνίδι αύριο στις 18:30 κόντρα στη ΔΕΚΑ.