Πέμπτη 22 Ιουνίου 2023

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων: Δεν άφησε περιθώρια στον ΑΓΣΙ ο ισχυρός Ολυμπιακός

Ένα αρκετά δύσκολο παιχνίδι κόντρα σε μία από τις πιο δυνατές ομάδες του τουρνουά είχε σήμερα το απόγευμα ο ΑΓΣΙ γνωρίζοντας την ήττα με 92-55 από τον Ολυμπιακό.

Κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες (6-6 στο 2΄) με τον ΑΓΣΙ σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια να παίρνει εύκολους πόντους από τη γραμμή των ελευθέρων βολών (4/4). Κάποια λάθη των Γιαννιωτών σε συνδυασμό με την ευστοχία του Ολυμπιακού από το τρίποντο είχαν σαν αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 16-9 στο 5΄. Τελικά οι "ερυθρόλευκοι" βρέθηκαν σε διψήφια απόσταση στο 10΄ (22-10).

Οι τυπικά γηπεδούχοι με τον Καλκαβούρα να φτάνει τους 11 πόντους με 2 συνεχόμενα τρίποντα (3/5 σε εκείνο το σημείο του αγώνα) έκαναν το 28-12 με τον ΑΓΣΙ να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ κάτι όμως το οποίο δεν ήταν εύκολο με την άμυνα του Ολυμπιακού να είναι αρκετά πιεστική. Με τους Μπουρνελέ και Καλκαβούρα να έχουν από 14 πόντους ο καθένας το σκορ ήταν 41-18. Με τον Τσόλη κύριο εκφραστή ο ΑΓΣΙ μείωσε σε 41-23 όμως οι Πειραιώτες κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 50-24. Ο Χρήστος Μπέγκας έχοντας κατά νου ότι αυτό ήταν το τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι της ομάδας του είχε ανοίξει από νωρίς το rotation προκειμένου να μοιραστεί ο χρόνος συμμετοχής μεταξύ των παικτών (ήδη είχαν αγωνιστεί 11 παίκτες).

Με τον Ολυμπιακό να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι ξεκίνησε η τρίτη περίοδος με τον Ντούμα να "σπάει το ρόδι" πίσω από τα 6.75 για τον ΑΓΣΙ με δύο τρίποντα σε σύντομο διάστημα (58-35). Ο Ντούμας ήταν εξαιρετικός και στη συνέχεια φτάνοντας τους 18 πόντους με την ομάδα του να μειώνει σε 63-42 στο 27΄. Ο Ντούμας μέτρησε 11 πόντους σε διάστημα περίπου 3 λεπτών. Με επιμέρους 9-2 του Ολυμπιακού το δεκάλεπτο έκλεισε στο 72-44.

Τελικό σκορ 92-55 καθώς στα τελευταία 10 αγωνιστικά λεπτά δεν άλλαξαν και πολλά με τον ΑΓΣΙ να ολοκληρώνει την παρουσία του στον όμιλο στην 4η θέση. Αύριο στις 14:30 η γιαννιώτικη ομάδα θα αντιμετωπίσει το Ηράκλειο που τερμάτισε 3ο στο Β΄ όμιλο σε αγώνα για τις θέσεις 5-8.